Reklama

Wiadomości

Europejski offshore rozwija się zbyt wolno. Inwestorzy alarmują

Autor. Envato

Europejskie wysiłki mające na celu zastąpić rosyjski gaz offshore’m są bezskuteczne, podaje Bloomberg. Powodem mają być trudności inwestycyjne związane z realizacją projektów.

Reklama

Wojna na Ukrainie obnażyła wiele międzynarodowych koneksji oraz stopień uzależnienia energetycznego poszczególnych państw członkowskich od rosyjskiego gazu. Jedną z możliwości zmiany sytuacji, przy jednoczesnym dążeniu do spełnienia ambitnych celów klimatycznych Unii Europejskiej, był rozwój i zwiększenie skali morskiej energetyki wiatrowej. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste z uwagi na wiele trudności, z którymi spotykają się inwestorzy chcący zrealizować taki projekt.

Reklama

Gazeta podaje, że scenariusz niewystarczających działań w tym zakresie pojawił się po poniedziałkowej konferencji w belgijskiej Ostendzie poświęconej Morzu Północnemu i możliwości, jakie niesie akwen. Autor publikacji zauważa, że roku temu Niemcy, Belgia, Holandia oraz Dania wydały deklarację przyspieszenia budowy farm wiatrowych offshore, aby do roku 2030 osiągnąć łączną moc 65 GW, czyli około pięciokrotnie więcej niż obecnie. Dodatkowo, Wielka Brytania planuje zbudować kolejne 50 GW farm wiatrowych u swoich wybrzeży.

Czytaj też

Zdaniem Rasmusa Errboe, prezesa Ørsted na region Europy, inwestycje w kierunku tych ambitnych celów następują się zbyt wolno, a jego słowa mają potwierdzenie w liczbach. Jak wylicza stowarzyszenie branżowe WindEurope, w ubiegłym roku nie podjęto ani jednej ostatecznej decyzji inwestycyjnej dotyczącej nowej elektrowni offshore.

Reklama

Wraz z nowym rokiem sytuacja miała się zmienić. Bloomberg podkreśla, że wiele firm podjęło się już nowych inwestycji. Jednakże, aby osiągnąć założone cele w zakresie produkcji mocy, spółki zobowiązane będą do dokładnego przestrzegania harmonogramu prac, a nawet zakończenia inwestycji przed planowanym terminem. A to w obecnych realiach może okazać się najtrudniejsze.

Czytaj też

Ørsted przekazał, że projekt farmy wiatrowej Hornsea 3, planowanej u wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii o wartości 8 miliardów funtów, może ostatecznie nie zostać zrealizowany z powodu gwałtownego wzrostu cen, znacznie przekraczającego wcześniejsze ustalenia.

Obecnie Ørsted rozważa możliwość zainwestowania w projekty polskich morskich farm wiatrowych Baltica 2 i 3 o łącznej mocy 2,5 GW. Ostateczna decyzja w tej sprawie nadal poddawana jest analizom.

Reklama

Komentarze

    Reklama