Wiadomości
Energia wiatrowa w Niemczech wyprzedziła węglową. Urząd statystyczny notuje nowy rekord
Ponad połowa energii elektrycznej wytworzonej w Niemczech w 2023 r. pochodziła z odnawialnych źródeł energii. Energia wiatrowa zastąpiła węgiel jako najważniejsze źródło. Według Federalnego Urzędu Statystycznego 31 procent energii elektrycznej w ubiegłym roku zostało wytworzone przy użyciu energii wiatrowej.
Oznacza to, że ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci ze źródeł wiatrowych osiągnęła nowy rekord - na poziomie 139,3 miliarda kilowatogodzin.
Węgiel pozostał drugim najważniejszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej, ale jego udział spadł o prawie jedną trzecią - do 26,1 procenta w porównaniu do 2022 roku.
Czytaj też
Według statystyków z Wiesbaden rok 2023 był także pierwszym rokiem, w którym przez prawie wszystkie miesiące dostarczono więcej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr, woda i słońce, niż z konwencjonalnych źródeł energii, takich jak węgiel, gaz ziemny i energia jądrowa.
Udział energii odnawialnych stanowił 56 procent całości. W 2022 r. udział energii odnawialnych wyniósł 46,3 proc.
W 2022 r. węgiel był jeszcze najważniejszym źródłem energii, odpowiadając za 33,2 proc. energii elektrycznej wprowadzonej do sieci, podczas gdy udział energii wiatrowej w produkcji energii elektrycznej był znacznie niższy i wynosił 24 proc.
Dane Federalnego Urzędu Statystycznego nie powinny wzbudzać nadmiernego zaskoczenia, ponieważ wraz z wygaszającymi jednostkami węglowymi, powstałą lukę uzupełnia energia z OZE. Ponadto, w związku z brakiem mocy wytwórczych spowodowanym choćby regularnym wyłączaniem elektrowni jądrowych, niemiecka gospodarka zmuszona jest do ratowania się importem energii elektrycznej wytworzonej z francuskiego atomu czy polskiego węgla.
PAP/E24/KB