Reklama

Wiadomości

Drugi krok Szwajcarii dla klimatu. Referendum rozstrzygnęło o przyszłości OZE

Zapora Emosson w Szwajcarii
Zapora Emosson w Szwajcarii
Autor. bgodfroid / Envato Elements

Szwajcarzy poparli w referendum propozycje legislacyjne, które mają zwiększyć udział energetyki odnawialnej w kraju. Rok wcześniej blisko 60 proc. obywateli Szwajcarii poparło plan, by państwo osiągnęło neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Przepisy dotyczące odnawialnych źródeł energii oraz ich wsparcia zostały przegłosowane przez Zgromadzenie Federalne (szwajcarski parlament) jesienią 2023 r., ale poprzeć musieli je też obywatele. Nastąpiło to w minioną niedzielę, gdy skupiano się głównie na doniesieniach o wynikach wyborów w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Jak donosi agencja Reutera, ustawa została poparta przez niemal 2/3 głosujących. Zgodnie z jej założeniami moc zainstalowana odnawialnych źródeł w Szwajcarii miałaby wzrosnąć o nawet 600 proc. do 2035 roku. Dotyczy to energetyki wiatrowej, słonecznej, wodnej oraz innych technologii uznanych za odnawialne.

Reklama

Portal euobserver.com jeszcze przed referendum zauważał, że przepisy krytykowała Szwajcarska Partia Ludowa (SVP), która przestrzegała przed zbyt intensywnym rozwojem OZE. Formacja podkreślała, że piękne krajobrazy kraju „zakłócą” liczne farmy i panele fotowoltaiczne czy elektrownie wiatrowe.

Szwajcaria, choć poza UE, kroczy podobną ścieżką co wspólnota. Przed uchwaleniem przepisów o promowaniu OZE, w połowie 2023 r. obywatele tego kraju opowiedzieli się za osiągnięciem neutralności klimatycznej do 2050 roku. Nowe prawo dla OZE mają przybliżyć kraj do realizacji tego celu.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama