Reklama

Ciechanów buduje farmę fotowoltaiczną. Jej energia trafi do budynków miejskich

Widok na farmę fotowoltaiczną o zachodzie słońca.
Autor. liufuyu/Envato

Elektrociepłownia Ciechanów rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej. Wytworzona przy jej pomocy energia ma być dostarczana do budynków miejskich, m.in. do szkół. Ta inwestycja stanowi część Ciechanowskiego Klastra Energii, mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego miasta.

Urząd Miasta Ciechanowa poinformował, że spółka Elektrociepłownia Ciechanów rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 1 MWp na działce przy ul. Tysiąclecia, położonej w sąsiedztwie spółki. Wykonawcą inwestycji jest firma Unimot Energia i Gaz Sp. z o.o.

Panele fotowoltaiczne zostaną posadowione na gruncie w układzie dwurzędowym wschód-zachód. Farma zostanie uruchomiona jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Wytwarzana tam energia odnawialna zapewniać będzie m.in. pokrycie części zapotrzebowania w miejskich obiektach, jak np. szkoły czy instytucje.

YouTube cover video

Jak podkreślił ciechanowski samorząd, budowa farmy fotowoltaicznej to część większego projektu, jakim jest Ciechanowski Klaster Energii, który powstał w 2023 r., a jego celem jest zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego i atrakcyjności terenów dla inwestorów oraz podnoszenie efektywności w dystrybuowaniu energii, która powstaje lokalnie.

Urząd Miasta Ciechanowa zwrócił uwagę, że powstanie farmy fotowoltaicznej umożliwi tam w przyszłości zmniejszenie kosztów dystrybucji energii elektrycznej, ponieważ klastry energetyczne mogą uzyskać rabaty na jej dystrybucję.

Rabaty te są uzależnione od poziomu pokrycia zużycia własnego w klastrze energią wytworzoną z odnawialnych źródeł energii, przy czym - jak przypomina ciechanowski samorząd - upusty w ramach klastra mogą wynieść do 25 proc. wysokości opłat dystrybucyjnych.

Reklama

Ciechanowski Klaster Energii, utworzony przez Gminę Miejską Ciechanów i Elektrociepłownię Ciechanów, został zarejestrowany w rejestrze klastrów Urzędu Regulacji Energetyki na początku marca 2024 r. Punkty poboru i wprowadzania energii w tym klastrze są przyłączone do sieci dystrybucyjnej należącej do Energa-Operator.

We wrześniu 2024 r. ciechanowski samorząd ogłosił, że pozyskał prawie 6 mln zł unijnego dofinansowania na zakup i montaż magazynów energii elektrycznej. Jeszcze w tym roku mają pojawić się one w 8 obiektach użyteczności publicznej i w 162 budynkach mieszkańców miasta, którzy wcześniej zgłosili się do programu. Łączny koszt przedsięwzięcia to 7 mln zł.

    Źródło:PAP
    Reklama
    YouTube cover video

    Komentarze

      Reklama