Sześć państw UE chce scenariusza 100% OZE do 2050 roku [KOMENTARZ]

14 marca 2020, 17:23
wind-turbine-3709110_1920
Fot. Pixabay

Austria, Dania, Irlandia, Litwa, Luksemburg i Hiszpania wysłały list do Komisji Europejskiej, w którym domagają się, by KE włączyła do swych planów klimatycznych na 2050 rok scenariusz 100% OZE.

Jak podaje portal Euractiv, 6 krajów Unii Europejskiej zwróciło się do Komisji, by ta ujęła w swych 8 scenariuszach energetycznych na rok 2050 także ten, który zakłada oparcie unijnej energetyki w 100% na źródłach odnawialnych.

Jak na razie żaden z przedstawionych przez KE scenariuszy nie zawiera ścieżki prowadzącej do celu 100% OZE, a jedynie dwa z nich zakładają osiągnięcie neutralności klimatycznej.

Przedłożony KE list może mieć bardzo istotne znaczenie dla unijnej energetyki. Opracowanie scenariusza 100% OZE do 2050 roku to praktycznie rzecz biorąc nałożenie ram na rozwój energetyki gazowej i jądrowej. O ile ta pierwsza siłą rzeczy musiałaby być ograniczana w myśl dążenia do celu neutralności klimatycznej, o tyle los atomu - praktycznie bezemisyjnego - jest w obecnych warunkach niepewny.

Szereg państw UE z Niemcami na czele stara się wyciąć unijną energetykę jądrową. Dla Berlina ograniczanie potencjału europejskiej energetyki jądrowej jest tak ważne, że partie sprawujące władzę w RFN – chadecy i socjaldemokraci – wpisali antyatomowe postulaty do swej umowy koalicyjnej. „W UE będziemy domagać się, aby cele Traktatu Euratomu dotyczące wykorzystania energii jądrowej były dostosowane do wyzwań przyszłości. Nie chcemy żadnego wsparcia z funduszy unijnych na nowe elektrownie jądrowe. Chcemy konsekwentnie wdrożyć zakończenie udziału funduszy państwowych w elektrowniach jądrowych za granicą (…) osadzenie Energiewende w kontekście europejskim otwiera szansę na zmniejszenie kosztów i wykorzystanie efektu synergii. Chcemy dodatkowych możliwości rozwoju i wzrostu zatrudnienia w Niemczech oraz możliwości eksportowych dla niemieckich firm na rynkach międzynarodowych” – tymi słowami sprzymierzone CDU/CSU oraz SPD dały do zrozumienia, że zamierzają wyjść ze swoją antyatomową krucjatą poza granice RFN. Tam losy atomu zostały już bowiem przypieczętowane. W 2011 roku kanclerz Angela Merkel zdecydowała bowiem, że Niemcy zamkną swoje elektrownie jądrowe w ciągu następnych 11 lat, czyli do roku 2022. Jest to istotne skrócenie podobnego terminu ustalonego przez Gerharda Schrödera – kanclerz z ramienia SPD chciał, by RFN wyszła z atomu do 2037 roku.

Inicjatywa 6 państw UE najprawdopodobniej znajdzie więc poparcie najsilniejszej gospodarczo i politycznie unijnej stolicy - Berlina.

Spośród krajów, które przedłożyły list Komisji tylko Hiszpania posiada działające reaktory jądrowe, jednakże większość z nich wkrótce będzie dobiegać kresu swych licencji (najpóźniej w 2024 roku). Prawdopodobnie ich praca zostanie podtrzymana, ale nawet przy standardowej w tej sytuacji prolongacie (20 lat) Madryt będzie w stanie wyłączyć wszystkie swoje reaktory przed 2050 rokiem.

Sytuacja ta powinna być dokładnie monitorowana przez kraje, które zamierzają dopiero zainstalować u siebie energetykę jądrową - czyli m. in. Polskę. List do KE jest kolejnym wyrazem trendów, jakie coraz silniej wpływają na unijną energetykę. Bez intensywnej obrony atomu ze strony krajów optujących za tym rodzajem jednostek wytwórczych, Unia może przybrać jeszcze bardziej antyjądrową postawę - wtedy też o inwestycje pokroju nowej elektrowni jądrowej w UE będzie jeszcze trudniej niż obecnie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
tagore
piątek, 20 marca 2020, 17:32

Komiczne jest to ,że zasoby energii słońca w "maszynie klimatycznej " są ograniczone i czerpanie z nich bezpośrednio wpływa na klimat ,a po przekroczeniu granicy bezpieczeństwa doprowadzi do prawdziwej ,nie medialnej katastrofy.

suawek
wtorek, 17 marca 2020, 23:13

Szaleńcy. Zniszczą całą europę.

AB
wtorek, 17 marca 2020, 17:06

Jeśli władze tych krajów zechcą wprowadzać tę księżycową politykę, kosztem swych własnych obywateli, droga wolna. To ich, ci sami obywatele, wyniosą na kopach za drastyczne podwyżki cen wszystkiego. Próba narzucania tej samobójczej polityki, innym krajom, to zbrodnia.

Logiczne.
poniedziałek, 16 marca 2020, 15:41

Wystarczy , żeby każde państwo zaczęło produkować elementy wiatraków dla swoich potrzeb,a nie kupować od naciągaczy i zmienią zdanie , już im nie będzie tak zależało na ekologii

Osa
poniedziałek, 16 marca 2020, 13:27

Elektrownia jądrowa niesie ze sobą dużo więcej problemów niż na przykład gazowa. Niektóre z nich pojawiają się dopiero po zakończeniu jej żywota i są rzeczywiście wielkie.

ciekawy
wtorek, 17 marca 2020, 23:14

Przybliż te problemy, bo chyba masz pojęcie o czym piszesz? Pozatym o czymś takim jak mix energetyczny słyszałeś?

re-ciekawy
sobota, 21 marca 2020, 06:13

Mix energetyczny to bełkot nawiedzonych a "zielona rzeczywistość" elektrowni atomowej to konkret: tysiące, tysiące ton rocznie skażonych śmieci produkowanych przez taki wielki zakład przemysłowy (od ubrań roboczych po części zamienne do instalacji). Całkowity brak możliwości recyklingu. Czy trzeba mieć wiele wyobraźni aby się ogarnąć panie ciekawy?

kafel
poniedziałek, 4 maja 2020, 10:22

Cele powinny być realne, możliwe do osiągnięcia. Nawet słuszne idee muszą być sfinansowane. Proszę podać źródło finansowania tych zielonych pomysłów.

środa, 15 kwietnia 2020, 14:58

Mix energetyczny to konieczność oszłomie. Skąd wzięłeś tysiące tysiące ton rocznie (milion?) skoro roczny zapas paliwa jądrowego miesci się na kilku ciężarówkach?

takaprawda
czwartek, 4 czerwca 2020, 04:02

Węgiel, woda, geotermia i tylko morskie farmy wiatrowe to podstawy niezależności Polski! Do tego wysokowydajne bloki energetyczne na węgiel i biomasę z nowoczesnymi filtrami

koło prawdy nawet nie leżałeś
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:30

Biomasę... którą się sprowadza z Argentyny albo Gwinei Równikowej statkami. Co tam spaliny z zasiarczonego ciężkiego paliwa ( mazutu) emitowane podczas dwutygodniowego rejsu przez atlantyk. W końcu nie kopcimy i siebie.... Ekologia pełną gębą :) Gotermia... mógłbyś wytłumaczyc w jaki sposób chcesz produkować prąd tym sposobem? Bo jest już jeden przykład z Polski, gdzie "geotermia" nie jest w stanie podgrzać wody w basenie :)

Alchemik
wtorek, 17 marca 2020, 09:59

Nawet jeszcze nie wybudowaliśmy tej elektrowni, a Pan już przewiduje wielkie problemy po jej zamknięciu. Według niektórych, np. Niemców, najlepiej jakbyśmy wybudowali sobie elektrownie gazowe i kupowali rosyjski gaz z NS2 od nich.

ryba
wtorek, 17 marca 2020, 22:23

Osa też ma chyba coś z czerwonego oni zawsze sa tacy dalekowzroczni jeśli chodzi o jakakolwiek nasza polityke i zakonczenie zawsze takie same czyli drastyczne w skutkach hehe Ruskie trole .

war
piątek, 3 kwietnia 2020, 20:19

nie trzeba być ruskim agentem żeby takie oczywiste sprawy wiedzieć co zrobić z odpadami radioaktywnymi poczytaj jakie problemy mają amerykanie na pustyni w arizonie takie to miało być bezpieczne składowisko a tu wycieki radioaktywne do ziemi i nikt nie ma pojęcia jak temu zaradzić i co z tego że dwa kilometry pod ziemią a ruscy za darmo składować nie będą tak że atom dobry dla tych co mają taką technologię a głupki niech płaczą i płaca do końca świata

wtorek, 5 maja 2020, 15:27

Istotnie wystarczy byc tzw "pozytecznym idiotą" jak ich w ZSRS okreslano.

Tweets Energetyka24