Sondaż: Polacy chcą czystej energii

30 września 2021, 09:25
wiatraki pixabay
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Nasz kraj stoi węglem i energią elektryczną dzięki niemu wytwarzaną, ale już prawie trzy czwarte z nas uważa, że powinniśmy odchodzić od „brudnej” energetyki na rzecz przyjaznej środowisku. Mało tego, więcej niż co drugi z nas jest przekonany, że można pogodzić ekologiczną energetykę z akceptowalnymi cenami prądu - czytamy w "DGP".

"Dziennik Gazeta Prawna" w swoim czwartkowym wydaniu informuje, że zdecydowana większość badanych (73 proc.) jest zdania, że Polska powinna odchodzić od energetyki węglowej na rzecz przyjaznej środowisku.

"Tylko nieco mniej Polaków (60 proc.) jest optymistami przekonanymi, że wdrożenie ekologicznej energetyki nie musi wiązać się z drastycznym wzrostem cen prądu. W taki stan rzeczy wierzą jednak przede wszystkim osoby młode, które deklarują przywiązanie do zdrowego trybu życia i wykazujące zaangażowanie w sprawach troski o środowisko naturalne" - czytamy.

Gazeta zauważa, że dane te potwierdzają stale rosnącą popularność odnawialnych źródeł energii w Polsce. "Według Agencji Rynku Energii, na koniec grudnia 2020 r. całkowita moc odnawialnych źródeł energii w naszym kraju sięgała 12,49 GW. Duży udział miały tu elektrownie fotowoltaiczne, których moc wyniosła 3,96 GW. To o 2,7 GW więcej niż rok wcześniej" - napisano.

Dodano, że rosnąca popularność fotowoltaiki jest bezpośrednim dowodem na to, że Polacy chcą korzystać z zielonej energii i przyczyniać się do transformacji energetycznej w kraju widząc w niej niezaprzeczalne zalety, jak choćby poczucie energetycznej niezależności.

Reklama
Reklama

"Dwóch na trzech badanych wskazuje, że Polska powinna uniezależniać się od dostaw surowców energetycznych z Rosji i Niemiec. Mogą temu służyć technologie pozwalające korzystać z energii ze źródeł odnawialnych, których wydajność znacząco zwiększa się wraz z postępem technologicznym, a towarzyszy temu stały spadek kosztów. Od 2009 r. do końca 2018 r., ceny urządzeń do wytwarzania energii z wiatru zmniejszył się aż o 66 proc., a ze słońca o 75 proc. W Unii Europejskiej średni koszt energii wiatrowej wynosi dziś 55 euro/MWh, słonecznej 65 euro/MWh, a pozyskiwanej z węgla aż 72 euro/MWh" - pisze "DGP" powołując się na dane Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Jak dodano, "analizy ekspertów mówią, że przy dzisiejszym stopniu zaawansowania technologii możliwe jest zaspokojenie nawet 70 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce tylko z energii odnawialnej w roku 2050".

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
SPECJALISTA
czwartek, 30 września 2021, 14:20

KosztY jakie będzie musiał ponieść każdy Polak za tzw. transformacje energetyczną. Po uwolnieniu cen energii na wolnym rynku rząd szacuje że koszty energii wzrosną o ok. 40% dla każdego z nas. Mam pytanie do rządzących jak z takim wzrostem kosztów energii poradzi sobie przeciętny emeryt na wsi który ma emeryturę rzędu 1500zł/mce i musi bardzo oszczędzać aby kupić węgiel na zimę ok. 5 ton. A należy zaznaczyć że wiele starszych osób ma niższe emerytury ! Starsze osoby nie dadzą rady ponieść kosztów transformacji energetycznej jaka wymyśliła sobie UE.

EINSTEIN III
czwartek, 30 września 2021, 17:34

Otrzyma bezobsługowy agregat prądu przemiennego w formie wynajmu, jaki Go oświetli i ogrzeje, w zamian za opłaty zryczałtowane w wysokości 6 groszy za 1kWh.

Pulsar
czwartek, 30 września 2021, 13:35

Kto i za jakie pieniądze ten sondaż robił ??? Polacy chcą TANIEJ energii bo koszty życia są zachodnie a pensje 3,5 raza niższe. Najpierw wyrownajcie poziom średnich i minimalnych zarobków cwaniaki a potem pogadamy Bogatego stać na fanaberie przy których biedak umrze z głosu i zimna. Nie sztuką zrobić eko-sreko i ządac potem podwójnej ceny, sztuka jest to zrobić by podwyżek nie było a to jest niemożliwe. Jeśli pensje są tu niższe o 3,5 raza to i wszelkie normy powinny być adekwatne do tego czyli limity 3,5 raza wyższe. Inaczej to BANDYCTWO

jasiek
czwartek, 30 września 2021, 13:22

Ja tam wolę tanią energię a na razie im więcej OZE tym prąd droższy.

rmarcin555
czwartek, 30 września 2021, 14:20

@jasiek. Więcej OZE? Pierwsze co zrobił PIS to zablokował budowę wiatraków. A dzisiaj na kolanach błaga unię, żeby dała pieniądze na dotowanie zamykania kopalń. A gdzie są pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2? Dlaczego nie trafiły do energetyki?

Tweets Energetyka24