Nowy Jork zakaże sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r.

10 września 2021, 16:15
Nowy Jork panorama miasto
Fot. Pixabay

Stan Nowy Jork wprowadzi zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych i ciężarowych napędzanych paliwami kopalnymi do 2035 r., po tym jak gubernator Kathy Hochul podpisała ustawę ustanawiającą cel, zgodnie z którym wszystkie pojazdy osobowe i lekkie samochody ciężarowe sprzedawane w stanie powinny być zeroemisyjne do tego roku.

Zgodnie z nowym prawem, nowe pojazdy terenowe i sprzęt sprzedawany w Nowym Jorku mają być zeroemisyjne do 2035 roku, a nowe pojazdy średnio- i ciężarowe do 2045 roku.

Nowy Jork stał się w ten sposób drugim stanem USA, który ogłosił koniec sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi do 2035 r., po Kalifornii, która zrobiła to we wrześniu 2020 r.

Jeśli w Kalifornii wszystkie sprzedawane nowe samochody osobowe i ciężarowe będą zeroemisyjne od 2035 roku, to zmniejszy emisję gazów cieplarnianych o ponad 35% i zredukuje aż  o 80% emisje tlenków azotu emisji z samochodów w całym stanie - podało biuro gubernatora Gavin Newsom we wrześniu ubiegłego roku.

Po podpisaniu w tym tygodniu ustawodawstwa dla stanu Nowy Jork, gubernator Hochul przekazała w oświadczeniu: "Nowy Jork wdraża najbardziej agresywny w kraju plan redukcji emisji gazów cieplarnianych wpływających na nasz klimat i aby osiągnąć nasze ambitne cele, musimy ograniczyć emisje z sektora transportu, obecnie największego źródła zanieczyszczenia klimatu w stanie".

Rząd federalny również ma ambitne cele dotyczące sprzedaży pojazdów elektrycznych (EV) w ciągu następnej dekady.

Reklama
Reklama

W zeszłym miesiącu prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, w którym wyznaczył cel, aby 50 procent wszystkich nowych pojazdów sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych w 2030 roku było pojazdami o zerowej emisji, co jest posunięciem popieranym przez Wielką Trójkę z Detroit.

Amerykańscy producenci samochodów - General Motors, Ford Motor i Stellantis - inwestują miliardy w produkcję pojazdów elektrycznych w oczekiwaniu na zmianę zachowań nabywców, ale wyzwania pozostają.

Wielka Trójka wydała wspólne oświadczenie w sprawie celu administracji, ogłaszając wspólne dążenie do osiągnięcia sprzedaży 40-50% rocznej ilości pojazdów elektrycznych w USA (pojazdów elektrycznych na baterie, ogniwa paliwowe i pojazdy hybrydowe typu plug-in) do 2030 r., aby przybliżyć kraj do przyszłości bezemisyjnej, zgodnej z celami klimatycznymi Paryża.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Po trzecie sankcje
niedziela, 12 września 2021, 11:33

Średnia gęstość zaludnienia to 36 osób na km2 w USA. Odległości są ogromne. W PL mamy 120 osób, a i tak miejscami do dużego miasta w dowolnym kierunku po 100km w jedną stronę.

DDR
piątek, 10 września 2021, 20:43

Kalifornia i Nowy Jork największy lewicowy konglomerat dekadencji i symbole upadającej Ameryki

AB
piątek, 10 września 2021, 19:49

No to 2035 populacja Nowego Jorku, zmniejszy się, bo ludzie się zapakują w samochody i odjadą do Teksasu razem ze swoimi podatkami.

kwakwa
sobota, 11 września 2021, 19:33

Firmy samochodowe nie liczą na rynek (konsumentów), a w dużym stopniu na dotacje państwowe w dużym, za dużym stopniu. Oczywiście USA nie osiągnie poziomu rosyjskiego dna (chodzi o poziom życia ludzi), ale się do niego trochę zbliży.

rmarcin555
sobota, 11 września 2021, 18:20

@AB. Tylko niech zabiorą ze sobą farelki na baterie, żeby im dzieci z zimna nie pomarzły.

Tweets Energetyka24