Niemcy: pieniądze na wyjście z węgla pójdą na OZE? Tego chce branża [KOMENTARZ]

27 marca 2020, 13:33
berlin-1836822_1920
Fot. Pixabay

Niemiecka branża odnawialnych źródeł energii chce, żeby pieniądze wyasygnowane przez rząd na wsparcie wyjścia z węgla zostały przeznaczone na rozwój OZE. Wszystko ze względu na gospodarczy zastój spowodowany pandemią koronawirusa.

Jak podaje portal Clean Energy Wire, niemieckie zrzeszenie przemysłu odnawialnego BEE chce, żeby rząd federalny przeznaczył cześć z 40 miliardów euro wyasygnowanych dla regionów górniczych na branżę OZE. Przedstawiciele BEE domagają się co najmniej 4,3 miliarda euro oraz zniesienia obecnie istniejących ograniczeń inwestycyjnych.

Niemcy zamierzają odejść od węgla do roku 2038. Taką datę ustaliła pracująca od czerwca 2018 do stycznia 2019 roku tzw. komisja węglowa. Proces ten będzie dla RFN bardzo dużym wyzwaniem – zachodni sąsiad Polski jest bowiem największym na świecie konsumentem węgla brunatnego, wciąż zużywa też spore ilości węgla kamiennego.

Zaprzestanie wykorzystywania węgla będzie trudne przede wszystkim technicznie – stabilne moce oparte o ten surowiec trzeba zastępować innymi, które zagwarantują odpowiednio dużą podaż energii. Proces ten może przerosnąć niemiecką energetykę, która pozbawiając się atomu (RFN chce zamknąć ostatnią elektrownię jądrową w roku 2022) skazuje się na miks OZE + gaz. Taki układ może rodzić problemy z bezpieczeństwem, czego przykładem jest czerwiec 2019 roku, kiedy to Niemcy trzykrotnie otarły się o blackout.

To jednak nie jedyny kłopot niemieckiej transformacji energetycznej Energiewende. Wraz z odchodzeniem od węgla Niemcy muszą bowiem przeznaczyć odpowiednie środki na regiony górnicze, które ucierpią wskutek tego kroku. Po długich negocjacjach rząd federalny zgodził się na wsparcie rzędu 40 miliardów euro.

Teraz jednak o zwiększenie strumienia pieniędzy dopomina się też niemiecka branża OZE, która – od pewnego czasu – znajduje się w kryzysie.

W RFN zarówno segment wiatraków jak i paneli fotowoltaicznych wpadły w głęboką zadyszkę. W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku liczba nowych turbin wiatrowych w Niemczech spadła do poziomów najniższych od prawie dwóch dekad. O fatalnym stanie sektora pisał na początku września Süddeutsche Zeitung: „W pierwszej połowie 2019 roku do sieci w Niemczech podpięto zaledwie 86 turbin. Jeśli odejmie się od tego urządzenia, które zostały wyłączone z użytku, to dojdziemy do wniosku, że w systemie pojawiło się jedynie 35 turbin. Setki wiatraków utknęły w biurokracji, toczą się przeciwko nim postępowania sądowe. Boom nie tylko się skończył – on grozi recesją”. Z kolei branża fotowoltaiczna domaga się zdjęcia ograniczeń na subsydia, które okazują się niezbędne do kontynuowania rozrostu instalacji słonecznych w Niemczech.

Sprawy te miały zostać przedyskutowane na ostatnim spotkaniu kanclerz Merkel oraz przedstawicieli 16 landów, jednakże szczyt ten zdominowała dyskusja o koronawirusie.

W tej sytuacji głos zabrała federalna minister środowiska Svenja Schulze, która stwierdziła, że rozumie, dlaczego na konferencji rządu federalnego i władz landowych nie znaleziono czasu na dyskusje o transformacji energetycznej, ale „ważne jest, by politycy pozostali zdolni do działania w tej kwestii”. Jak napisała na Twitterze, „w branży słonecznej możliwe są poważne redukcje etatów, jeśli limit inwestycyjny nie zostanie szybko zniesiony”.

Czy zatem sektor OZE dostanie dodatkowe środki? Wiele na to wskazuje. Bez pomocy dla dalszego rozwoju, wyhamowana branża odnawialna może zaburzyć tempo transformacji, czyli de facto narazić na niebezpieczeństwo niemiecki system energetyczny.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Władek
niedziela, 5 września 2021, 02:54

Lepiej patrzeć na swoje problemy i szukać rozwiązań na własnym terenie i podwórku. Z Niemcami nam nie po drodze i już.

Jan z Krakowa
niedziela, 12 kwietnia 2020, 16:18

Moim zdaniem cały ten niemiecki program energetyczny jest dla Niemiec szkodliwy. Ponieważ ani stale nie wieje, ani nie świeci, to trzeba energię elektryczną gromadzić ale w jaki sposób? Akumulatorów odpowiednich nie ma dla gromadzenia energii w takiej skali ( a poza tym każda przemiana energetyczna to wielka strata energii, bo sprawność jest < 1). W Polsce w latach 70 zbudowano elektrownię przepływowo- pompową na górze Żar, żeby gromadzić energię i odzyskiwąć ją w czasie szczytu energ. ale to są stosunkowo małe moce. Straty energii jakie są w takiej elektrowni: 1. generacja energia pot. wody zamieniana jest w energię elektryczną, trafia do sieci krajowej. 2. w nocy, generatory pracują jako silniki, a turbiny jako pompy i woda transportowana jest do górnego zbiornika, to jest energia elektr, zamieniana jest w potencjalną, i w taki sposób jest magazynowana. Sprawność procesu 2. jest około 50%, 1. też 50%. Czyli sprawność takich przemian energetycznych dla magazynowania jest 0,5 X 0,50,25. Jeszcze raz w takim procesie magazynowania 75% energii jest tracona. Kto za to zapłaci ? Po drugie, jak na razie to Niemcy budują elektrownie cieplne. Czyli traci się środki materialne na dublowanie OZE przez klasyczne elektrownie. Najgorsze, że regulacje Unii Europ. uwalają także Polską gospodarkę.

Eytu-
sobota, 4 lipca 2020, 14:34

Energię można gromadzić tak jak Pan wspomniał w postaci energii wodnej rzek. Budować elektrownie wodne i tamy. to olbrzymie miliardy dolarów i zalane doliny ale coś za coś. Skąd tyle wody ? to musi być podpięte do systemy komuterowego. cofanie wody jak w szczytowo pompowych to marnotrwastwo 30 procent energii. lepiej oprzeć to na rzekach. W jaki sposób ? Gdy jes nadmiar energii z wiatru to systeme komputerowy podpowiada zamknięcie tam - woda sięgromadzi w zbironiku. Gdy jest mało wiatru - wypuszczamy wodęz tamy. Nie jest to proste do wyliczenia, ale aby system zadziałał trzeba stworzyć jeden system gdzie każda prywatna i panstwowa eletrownia wodna będzie musiała podoporządkowac się do nakazu danego przepływu . Inaczej system nie zadziała bo każdy sobie rzepkę skrobię.

slow-o
czwartek, 2 kwietnia 2020, 07:01

A moze by tak OZE - Odszkodowania Za Eksterminację ?

Tweets Energetyka24