Reklama

Portal o energetyce

Ekspert: Wodór powinien jak najszybciej wejść do gospodarczego obiegu

Fot. Alan B / Flickr
Fot. Alan B / Flickr

„Jednym z obszarów, co do których wierzymy, ze będzie się rozwijać jest wodór. Widzimy jego zastosowanie zarówno w transporcie, jak i przemyśle” - uważa Karol Wolff, dyrektor w Biurze Strategii PKN Orlen.

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu przedstawiciel Orlenu zwrócił uwagę, że w nowej strategii szczególnie istotnych jest kilka obszarów. Pierwszy to maksymalizacja wartości oraz wykorzystywanie tak długo jak będzie to możliwe aktywów rafineryjnych. Dzięki wypracowywanym w ten sposób zyskom, spółka ma być w stanie skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną. 

Reklama
Reklama

Kolejne istotne obszary, to rozwój mocy w gazie ziemnym oraz OZE, które jego zdaniem powinny się uzupełniać i być traktowane w sposób komplementarny.  „Mamy także portfolio aktywów, które chcemy rozwijać, aby móc skutecznie konkurować na rynku za 10-15 lat” - mówił dyrektor, odnosząc się do trzeciego obszaru.

„Jednym z obszarów, co do których wierzymy, ze będzie się rozwijać jest wodór. Widzimy jego zastosowanie zarówno w transporcie, jak i przemyśle. Obecnie skupiamy się na transporcie, rozwijamy partnerstwa z samorządami w zakresie komunikacji wodorowej” - klarował dalej Karol Wolff. W tym kontekście bardzo ważnym jest, jego zdaniem, aby wodór jak najszybciej rozpoczął „normalne” funkcjonowanie w gospodarce .

„Duże znaczenie będzie miał pakiet fit for 55, który pewnie mocno przyspieszy wykorzystywanie wodoru w przemyśle, szczególnie tego zielonego wodoru. To jest kolejny obszar, który wydaje nam się bardzo perspektywiczny i który chcielibyśmy rozwijać” - dodał.

Przedstawiciel Orlenu odniósł się również szerzej do odnawialnych źródeł energii: „Wierzymy, że energia z OZE, szczególnie offshore, jest ważnym elementem transformacji energetycznej polskiej gospodarki”.

Reklama

Komentarze

    Reklama