Fotowoltaiczny skandal. Chińskie panele słoneczne powstają w obozach pracy?

12 lutego 2021, 16:29
mao-zedong-15983_1920
Fot. Pixabay

Europejskie media oraz zrzeszenia energetyki odnawialnej biją na alarm - wiele wskazuje na to, że chińskie panele słoneczne są wykonywane z komponentów produkowanych w obozach pracy. Pekin zaprzecza, ale w UE rośnie presja na ograniczenie importu fotowoltaiki z Chin.

Jak donosi Politico, prawie każdy panel fotowoltaiczny sprzedawany w Unii Europejskiej zawiera komponenty produkowane w regionie autonomicznym Sinciang w Chinach. Jest on znany ze względu na prześladowania mniejszości muzułmańskiej - przede wszystkim ludu Ujgurów. Jedną z formą tych prześladowań jest osadzanie w obozach pracy. Według medialnych informacji w placówkach tych przebywać może nawet milion muzułmanów.

Według doniesień, więźniowie chińskich obozów pracy mogą być wykorzystywani nie tylko do zadań pokroju zbioru bawełny, ale też do bardziej wyspecjalizowanej produkcji - m. in. do przygotowania krzemu polikrystalicznego, który następnie używany jest przy produkcji paneli fotowoltaicznych. Jak wskazuje cytowana przez Politico analityczka Bloomberga Jenny Chase, „ok. 95% paneli dostępnych na rynku zawiera w sobie krzem z Sinciangu.

image
 

Na sytuację zwraca już uwagę branża fotowoltaiczna, która wskazuje, że panele mogą być produkowane w Europie bez kontrowersji. Politico wskazuje, że przemysł ten uważał możliwość wykorzystania pracy przymusowej do produkcji chińskich paneli słonecznych za tajemnicę poliszynela. 

Chiny zaprzeczyły wszystkim tym oskarżeniom, wskazując, że informacje o produkcji komponentów do fotowoltaiki w obozach pracy to „kłamstwo stulecia wymyślone przez kilka instytucji z krajów Zachodu”.

Faktem jest jednak, że europejska produkcja paneli fotowoltaicznych wyemigrowała do Chin, które konkurują niską ceną produkcji. Również faktem są systemowe chińskie prześladowania mniejszości muzułmańskiej. Politico zauważa, że Stany Zjednoczone odpowiedziały już na prześladowania sankcjami na dostawy bawełny i pomidorów. Unia Europejska na razie nie zrobiła nic.

KomentarzeLiczba komentarzy: 11
LitosciZnowu
piątek, 12 lutego 2021, 18:10

Nie ma czegos takiego jak "europejskie media" - korporacje medialne na calym swiecie (poza moze kilkoma krajami) sa w tych samych rekach i sluza do tego samego. Obozy pracy Niemcy mieli opanowane do ostatniej srubki w '39 roku w czasie inwazji na Polske. Ostatnio afere z dieslami oslodzili wisienka na torcie budujac obozy pracy VW w Chinach, przepraszam, fabryki, tylko jakos taki niesmak i swad poszedl. Im bardziej sie bije w Chiny, tym bardziej leci kurz od tych co trzepia dywan i zarabiaja kase. Nudne to.

niedziela, 14 lutego 2021, 17:44

Niemcy czerpali wzorce z gułagów i Berezy Kartuskiej trochę je tylko unowocześniając

autor komentarza
poniedziałek, 15 lutego 2021, 16:03

Obóz na Wyspach Sołowieckich powstał w 1923 roku, KL Dachau wiosną 1933 roku, Bereza latem 1934 roku. GUŁAG był źródłem niewolniczej siły roboczej (śmiertelność ok. 15%), przedwojenne Dachau nastawione było na izolację od społeczeństwa osób niepożądanych przez władze, a śmiertelność wynosiła 3-4,6% rocznie. Natomiast do Berezy kierowano na 3 miesiące w celu umiarkowanie brutalnej (w porównaniu do wyżej wymienionych) reedukacji. Spośród ok. 3000 osób, jakie przewinęły się przez Berezę, połowa to komuniści, było też ok. 120 ukraińskich nacjonalistów. Te dwie grupy nie trafiały tam za darmo, a pobyty nieraz przedłużano im nawet ponad rok. Drugą najliczniejszą grupą (prawie 40%) byli różni malwersanci gospodarczy. Działaczy politycznych było ok. 100 osób, głównie w początkowym okresie. W ciągu 5 lat działalności zmarło w Berezie od 13 do 20 osób. Przyczyny to choroby i jedno samobójstwo. Statystycznie wychodzi, że jednocześnie w tej placówce przebywało ok. 150 osób, a śmiertelność to 0,6%. Tak więc znajmy miary.

gnago
poniedziałek, 15 lutego 2021, 08:23

Prowokator ? Mieli swoje wzorce znacznie bardziej śmiertelne z kolonii w Afryce. Doucz się

sobota, 13 lutego 2021, 09:30

Czyli mamy przymknąc oko na obozy pracy w XXI wieku w imię niższej ceny? Niech zgadnę: sprzedajesz chińskie panele?

Tweets Energetyka24