Analizy i komentarze
Przetasowania w resorcie klimatu. Nowe zadania dla Zielińskiej i Bolesty, jest gabinet polityczny
Jest nowy podział kompetencji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Wyraźnie wzmocniono pozycję wiceministerki Urszuli Zielińskiej, więcej zadań otrzymał także wiceminister Krzysztof Bolesta. Nie będzie to ostatnia zmiana w najbliższym czasie, ponieważ resort czeka jeszcze „podzielenie się” zadaniami z Ministerstwem Przemysłu.
Jak zapewnia Energetykę24 MKiŚ, ostatnie zmiany „nie mają związku” z planowanym przeniesieniem niektórych obszarów kompetencji resortu klimatu do Ministerstwa Przemysłu. Modyfikacji jest wiele. Powstał Departament Geologii (utworzony z dwóch istniejących), podzielono Departament Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej, na: Departament Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej (podległy wiceministerce Urszuli Zielińskiej) i Departament Ochrony Powietrza i Negocjacji Klimatycznych (nadzoruje go wiceminister Krzysztof Bolesta).
Zmiany w MKiŚ – Hennig-Kloska z gabinetem politycznym
Departament Ciepłownictwa to teraz Departament Transformacji Ciepłowniczej i Efektywności Energetycznej, a nadal odpowiada za niego Urszula Zielińska. Nowością jest utworzenie Gabinetu Politycznego Ministra, dotychczas resort nie miał takiej komórki. Jak dotąd nie ujawniono, kto będzie kierował gabinetem.
Wiceminister Bolesta po zmianach jest odpowiedzialny także za nadzór nad Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym nie ma przypadku, ponieważ był on wielokrotnie przedstawiany jako osoba, która ma zajmować się m.in. programem „Czyste Powietrze”. Będzie na pewno blisko współpracować z Zielińską, której podlega Departament Spraw Międzynarodowych.
Zadowolona z tych zmian może być wiceministerka Zielińska. Kompetencje departamentu ciepłownictwa, którym zarządzała już wcześniej, zostały rozszerzone. Część z zadań tej komórki łączy się natomiast bezpośrednio z tym, czym zajmować ma się Departament Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej – dotyczy to m.in. zrównoważonego rozwoju miast czy wdrażania ekologicznych technologii.
Nie wiadomo, kiedy dojdzie do innych, oczekiwanych zmian w MKiŚ. Do Sejmu trafił projekt mający znowelizować ustawę o działach administracji rządowej, której efektem ma być przeniesienie części kompetencji z MKiŚ do Ministerstwa Przemysłu.