Reklama

Analizy i komentarze

Przełomowa technologia fotowoltaiczna już w Polsce. Czym są panele bifacjalne?

Fot. Pixabay

Już w przyszłym roku na Podkarpaciu powstanie potężna farma fotowoltaiczna wyposażona w nowoczesne panele bifacjalne. Czym dokładnie są te urządzenia?

Reklama

Jak zapowiedziała PGE Polska Grupa Energetyczna, już w 2023 roku na Podkarpaciu powstanie farma fotowoltaiczna PV Jeziórko o mocy zainstalowanej 100 MW. Instalacja ma zostać zbudowana w gminie Grębów, położonej około 10 kilometrów od Tarnobrzega. Projekt będzie się wyróżniał na mapie energetycznej Polski nie tylko swoim zasobem mocowym – budowana przez PGE farma będzie wyposażona w tzw. panele bifacjalne, czyli urządzenia, które są w stanie czerpać energię nie tylko bezpośrednio ze Słońca, ale także absorbować światło odbite od gruntu.

Reklama

Dzięki wychwytywaniu rozproszonych promieni słonecznych, panele bifacjalne zwiększają o kilka procent współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej fotowoltaiki. Choć skala wzrostu wydaje się nieduża, to w polskich warunkach stanowi zauważalną różnicę – współczynnik wykorzystania mocy paneli słonecznych w Polsce wynosi średnio 11%. Nawet nieznaczne zwiększenie uzysku energii z tych urządzeń przyspiesza zwrot nakładów z inwestycji oraz doposaża krajowy system w dodatkowe wolumeny elektryczności.

Analitycy spodziewają się, że panele bifacjalne przebojem zdobędą segment energetyki słonecznej – choć ich udział w światowym rynku fotowoltaicznym w 2019 roku wynosił zaledwie 15%, to – według szacunków – już w roku 2030 może sięgnąć 70%.

Reklama

Farma, której budowę planuje PGE, będzie wyposażona w ok. 200 tysięcy paneli bifacjalnych. Pozwolą one wygenerować w ciągu roku ok. 107 tysięcy megawatogodzin – tyle energii wystarcza, by zasilić przez 12 miesięcy ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych.

Czytaj też

Według zapowiedzi władz PGE, budowana pod Tarnobrzegiem farma ma być rozwijana. „W 2024 roku PV Jeziórko osiągnie docelową moc 153 MW. Do 2030 roku PGE planuje wybudować 3 GW nowych mocy z instalacji fotowoltaicznych" – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.

Spółka ta jest obecnie w trakcie szerokiego rozwoju energetyki słonecznej. W 2022 roku PGE zakończyła prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych, w roku 2023 powstać mają kolejne 24 tego typu jednostki.

Łącznie w 2023 r. Grupa PGE będzie mieć wybudowanych lub znajdujących się w trakcie budowy instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 500 MW. W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.

Fotowoltaika to w ostatnich latach najdynamiczniej rozwijające się źródło energii w Polsce. Jej moc zainstalowana w polskim systemie elektroenergetycznym przekroczyła już 11 GW. Szybki rozwój energetyki słonecznej nad Wisłą był możliwy m. in. dzięki programowi Mój Prąd, którzy wprowadził dotację do instalacji fotowoltaicznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama