Reklama

Analizy i komentarze

Na fotowoltaice lepiej nie oszczędzać [ANALIZA]

Autor. Canva

Rozważając instalację paneli fotowoltaicznych lepiej nie szczędzić pieniędzy na jakość materiałów – inaczej inwestycja może mieć problemy. Oto, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Reklama

Fotowoltaika w Polsce przeżywa swój rozkwit. Nad Wisłą działa już ponad 8 gigawatów mocy zainstalowanych w tej technologii, nowych projektów cały czas przybywa – i to pomimo zmian w prawie, które wydłużyły okres zwrotu z inwestycji. Polacy interesują się panelami fotowoltaicznymi ze względu na niepewność na rynku energii elektrycznej oraz rosnącą świadomość środowiskową w społeczeństwie – te czynniki dalej napędzać będą rynek PV.

Reklama

Wszyscy rozważający inwestycję w tego typu rozwiązania powinni wziąć pod uwagę konieczność odpowiedniego doboru komponentów, z których złożona jest instalacja. Oszczędność w tym zakresie może szybko obrócić się przeciwko użytkownikowi – elementy słabej jakości to prosta droga do awarii, niebezpieczeństwa i problemów z funkcjonowaniem paneli fotowoltaicznych. Oto, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Konstrukcja

Reklama

Pierwszym krokiem na drodze do instalacji fotowoltaiki jest dobór konstrukcji montażowej, na której zakładane są panele słoneczne. Decyzja w tym zakresie determinowana jest indywidualnymi warunkami - dokładnym miejscem montażu (dach lub grunt), warunkami świetlnym (dostęp do światła słonecznego) czy mocą instalacji (przekładającą się na powierzchnię paneli). To właśnie konstrukcje montażowe odpowiadają za łączenie wszystkich elementów urządzenia, trwałość całości oraz optymalne ułożenie modułów PV względem kąta padania promieni słonecznych.

Przy doborze odpowiedniej konstrukcji montażowej należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na jej wytrzymałość. Przekładają się na nią materiały, z jakich została wykonana - muszą one być odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz na korozję. Kluczową kwestią jest również gwarancja producenta - oczywiście im dłuższa, tym lepsza, jednak warto, by opiewała co najmniej na 15 lat. Należy jednak mieć na uwadze, że niektórzy producenci mogą oferować ekstremalnie długie okresy gwarancji – sięgające nawet kilkudziesięciu lat. Taka praktyka dotyczy najczęściej firm z krótkim stażem, które biorą pod uwagę możliwość zniknięcia z rynku w czasie trwania gwarancji. Dlatego też należy zapoznać się również z historią podmiotu, który dostarczyć ma konstrukcję montażową.

Dla przykładu: konstrukcje oferowane przez renomowaną firmę Corab wykonywane są z magnelisu, czyli specjalnego materiału, który ma możliwości do samoregeneracji, a także ze stali ocynkowanej. Firma oferuje 25 lat gwarancji na swoje produkty.

Czytaj też

Komponenty

Kolejnym istotnym elementem inwestycji w fotowoltaikę jest dobór komponentów - modułów fotowoltaicznych, falowników i okablowania. Przy ich wybieraniu dobrze zdać się na opinie specjalistów, biorąc jednocześnie pod uwagę, że instalacja (jako całość) działać ma przez ok.

25 lat. Wymiana jednego z elementów oznacza wstrzymanie pracy reszty - dlatego im mniej tego typu przestojów, tym lepsze wyniki da inwestycja.



Patrząc na moduły fotowoltaiczne dobrze kierować się ich wytrzymałością i wykorzystaniem mocy zainstalowanej. Kupując inwerter trzeba sprawdzić moc, sprawność i tzw. maksymalny punkt mocy. Z kolei przy okablowaniu dobrze zwrócić uwagę na kraj produkcji. Na rynku istnieją podmioty, które będą służyć radą przy doborze tych elementów - taką firmą jest np. Corab, której eksperci oferują nieustanne wsparcie merytoryczne swoim klientom.

Wykonawca

Szalenie istotnym elementem przy instalowaniu paneli fotowoltaicznych jest też wybór firmy wykonawczej. To właśnie wiedza, kompetencje i sprzęt używany przez instalatorów dają rękojmię bezpieczeństwa pracy elektrowni słonecznej. Podstawową kwestią jest tu renoma danej firmy, którą można ocenić przez pryzmat długości jej istnienia na rynku oraz posiadanego zasobu ludzkiego. Nie mniej istotne są używane przez dany podmiot komponenty - należy zwrócić uwagę, czy posiadają one niezbędne certyfikaty, czy spełniają obowiązujące normy prawne i czy przysługuje na nie gwarancja.

W tej kwestii również występuje ryzyko, że firma montażowa zniknie z rynku, pozostawiając swych klientów bez wsparcia – dlatego też warto zdać się na usługi doświadczonych i stabilnych podmiotów, posiadających (tak jak np. firma Corab) kilkudziesięcioletni staż rynkowy.

Inwestycja w fotowoltaikę to inwestycja na długie lata. Perspektywa wzrostu cen energii elektrycznej w Polsce wzmaga atrakcyjność tych rozwiązań, jednak żeby zapewnić sprawny i szybki zwrot z takiego projektu należy zdać się na fachowców i materiały odpowiedniej jakości. Dlatego też dobrze skorzystać ze wsparcia doświadczonych i sprawdzonych podmiotów, takich jak Corab, by zapewnić swojej instalacji fotowoltaicznej wydajną i nieprzerwaną pracę przez cały okres użytkowania.

Materiał powstał we współpracy z CORAB SA.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. rajowa

    Zawsze warto sie skupić na tym aby wybrać odpowiednia firmą ,dzięki której nasz instalacja będzie nowoczesna, istotne jest tez finasowanie, ważne aby było dla nas korzystne. Dzięki polenergia fotowoltaika mam właśnie takie panele. I wiem ze będe sie nimi cieszyć na długie lata.