Analitycy: Fiat praktycznie finansuje fabrykę Tesli pod Berlinem

10 stycznia 2020, 13:03
tesla-1724773_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Fiat Chrysler Automobiles (FCA) praktycznie finansuje budowę fabryki Tesli pod Berlinem - w taki sposób analityk Braida ocenił warunki umowy dot. połączenia flot na potrzeby unijnych regulacji zawartej przez włosko-amerykański koncern ze spółką Elona Muska.

Wskutek ostatnich wzrostów notowań do blisko 500 USD za akcję, wartość rynkowa Tesli przekroczyła w środę łączną wartość dwóch innych amerykańskich koncernów: General Motors i Forda. Firma Robert W. Braid & Co. obniżyła swoją rekomendację z "kupuj" do "trzymaj", zarazem podnosząc docelową wycenę udziałów w spółce Elona Muska do 525 USD z 355 USD.

W przytaczanym przez agencję Bloomberga raporcie Braida analityk Ben Kallo zauważył, że producent elektrycznych samochodów zapewnił sobie w ubiegłym roku dobrą wieloletnią amortyzację finansową na poziomie 150-200 mln USD kwartalnie. To efekt wycenianej na ok. 2 mld USD (1,8 mld EUR) do 2023 r. umowy zawartej w 2019 r. przez FCA ws. połączenia z Teslą flot na rynku europejskim.

Zdaniem Kallo choć porozumienie to pozwala włosko-amerykańskiemu koncernowi na uniknięcie wysokich kar za niespełnienie norm emisyjnych w Unii Europejskiej, pozwala zarazem Tesli na sfinansowanie budowy pierwszej własnej fabryki w Europie, która powstaje w Gruenheide w pobliżu Berlina. Według doniesień niemieckich mediów firma zarządzana przez Muska zainwestuje w nią do 4 mld euro.

Pod koniec minionego roku władze niemieckiego kraju związkowego Brandenburgia uzgodniły z Teslą warunki sprzedaży 300 ha ziemi pod budowę Gigafactory - kolejnej po fabrykach w chińskim Szanghaju i w Reno w amerykańskim stanie Nevada oraz montowni w kalifornijskim Fremoncie. Nowy zakład ma rozpocząć działalność w 2021 r. Mają w nim być produkowane zarówno samochody elektryczne Model Y i Model 3, jak i akumulatory oraz jednostki napędowe.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24