Ambasador Danii w Polsce dla Energetyka24: Po Baltic Pipe czas na polsko-duńską współpracę przy OZE

18 kwietnia 2018, 11:14

W rozmowie z Energetyka24 ambasador Królestwa Danii w Polsce, Ole Egberg Mikkelsen, wyraził optymizm co do realizacji projektu Baltic Pipe i przekonuje Polskę do ściślejszej współpracy Polski z Danią w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

Polska ma dużą przewagę nad konkurencją, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, gdyż wieże turbinowe dla turbin wiatrowych powstają właśnie tutaj, w Gdańsku, fundamenty pod turbiny wiatrowe powstają w Szczecinie, a kable dla farm wiatrowych na morzu tworzone są w Katowicach. Polska zatem jest już częścią tej technologii, więc sądzimy, że Polska ma duże możliwości, okno możliwości, i powinniśmy z niego korzystać razem.

Ole Egberg Mikkelsen, Ambasador Królewstwa Danii w Polsce
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Drzewica
środa, 18 kwietnia 2018, 16:54

Zapomnieliście o śmigłach do wiatraków, powstają one pod Goleniowem koło Szczecina.

Pett@pett
środa, 18 kwietnia 2018, 15:23

Wydaje się że już wiadomo czym zapłacimy za rurę przez Danię... Będziemy pewnie musieli kupić złom OZE

tyle
środa, 18 kwietnia 2018, 15:00

Jakiś czas temu gdybałem, że Dania zgody na Balitic Pipe nie da za darmo, bo polska, płytka strefa przybrzeżna to bardzo łakomy kąsek.

Boczek
czwartek, 19 kwietnia 2018, 15:25

Normalny biznes - brać i dawać. Nic dla Polaków. My tylko potrafimy myśleć - brać. ### Jeżeli chodzi o płytką strefę przybrzeżną, to Duńczycy sami mają dużo lepsze warunki niż nasze, a jeszcze lepsze jeżeli chodzi o wiatr. Natomiast jeżeli chodzi o inny komponent - ukształtowanie terenu, to mamy w naszej części Bałtyku (DK i D) najlepsze warunki ze wszystkich aby wybudować kilka dużych elektrowni S-P (ESP) i stworzyć kompleksy wiatr-fotowoltaika-ESP, co dawałoby ekstremalnie niskie koszty produkcji prądu i stabilizację sieci. Niestety nie wykorzystujemy tej szansy i przejadamy kapitał inwestycyjny. Innym cennym aspektem OZE jest decentralizacja produkcji prądu - szczególnie cenne bo nie zniszczalne w czasie W.

ODYN
środa, 18 kwietnia 2018, 14:48

Ze skandynawami trzeba i warto współpracować.

Tweets Energetyka24