Rosyjskie MSZ: Waszyngton wywiera presję na Berlin w sprawie Nord Stream 2

4 marca 2021, 16:07
gazprom-compressor-station-portovaya_3433_20121007
Fot. www.nord-stream.com / Nord Stream AG

Berlin znajduje się pod ogromną presją Waszyngtonu związaną z budową gazociągu Nord Stream 2 - Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Rzeczniczka uważa, że projekt jest nie tylko korzystny dla Niemiec, ale przede wszystkim niezbędny.

W minionym tygodniu media donosiły, że rząd Angeli Merkel rozważa obecnie cztery możliwe scenariusze związane z kontrowersyjnym gazociągiem.

Pierwszy zakłada, że USA rezygnują z sankcji, jeśli „niebezpieczeństwo” dla Ukrainy zostanie zlikwidowane lub ograniczone. Opcja ta przewiduje możliwość wstrzymania przesyłu NS2, jeśli Rosja zablokuje tranzyt przez terytorium naszego wschodniego sąsiada.

Reklama
Reklama

Inną potencjalną możliwością jest „zamrożenie” budowy na czas przeprowadzenia potrzebnych negocjacji. Pozwoliłoby to uniknąć nerwowych ruchów i byłoby dość zbieżne z oczekiwaniami Amerykanów - którzy rozważają powołanie komisji mającej za zadanie wypracowanie rozwiązania. W jej działalność mieliby zaangażować się również Europejczycy.

Trzecia opcja to udzielenie Ukrainie wsparcia inwestycyjnego, co miałoby „uspokoić” Waszyngton. Czwarty scenariusz zakłada kontynuację budowy magistrali, pomimo środków podejmowanych przez Stany Zjednoczone.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24