Polska musi wybrać: pieniądze od UE albo kopalnia w Turowie

4 maja 2021, 11:18
7848926484_9cef59aa87_k
Fot. Thomas Quine / Flickr

Plan związany z przedłużeniem żywotności kopalni w Turowie do roku 2044 może oznaczać pozbawienie regionu środków z unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji - podaje agencja Reutera.

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że decyzja polskiego rządu o przedłużeniu koncesji dla kopalni Turów, położonej w pobliżu granicy z Czechami oraz Niemcami, może kosztować region dostęp do FST.

Rzeczniczka KE, Vivian Loonela, oświadczyła, że decyzja „z pewnością zagraża wykorzystaniu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla wspierania regionu, w którym, jak widać, transformacja nie jest planowana do roku 2030”.

Reuters zauważa, że aby uzyskać dostęp do funduszu, regiony muszą przedstawić plany szczegółowo opisujące, w jaki sposób zamierzają zarządzać zamknięciami kopalń oraz procesem przekwalifikowania pracowników.

Reklama
Reklama

Fundusz, o którym mowa to 17,5 mld euro, które mają zostać przeznaczone na wsparcie transformacji energetycznej - poprzez „likwidację przemysłu paliw kopalnych oraz zastąpienie ich zielonymi przedsiębiorstwami oraz miejscami pracy”.  

Ponad połowa miejsc pracy w europejskim przemyśle węglowym przypada na Polskę. Nasz kraj należy do najbardziej uzależnionych od węgla, w związku z czym ma być największym beneficjentem funduszu.

W najbliższych miesiącach Trybunał Sprawiedliwości UE podejmie decyzję dotyczącą pozwu przeciwko kopalni Turów, jaki w lutym złożyli Czesi. Nasi południowi sąsiedzi zarzucają, że Warszawa naruszyła unijne przepisy jeszcze wcześniej, zgadzając się na przedłużenie wydobycia w Turowie do 2026 r.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
ala
wtorek, 11 maja 2021, 11:41

1kg wegla lub 1 tona to objetosc troche ponad 1l odpowiednio 1 m3 a 1kg wodoru to OK 10 m3 wiec kalorycznosc na 1kg to OK a na m3 ??

Dar
poniedziałek, 10 maja 2021, 18:42

Można przerobić elektrownię na wodór . Wodór paliwem przyszłości Japończycy uznali wodór za paliwo przyszłości, kluczowe w realizacji ambitnych założeń klimatycznych zmierzających do osiągnięcia zerowej emisji netto dwutlenku węgla do roku 2050. Jego główną zaletą jest potencjalnie trzy- lub nawet czterokrotnie większa wydajność energetyczna niż w przypadku ropy naftowej czy gazu ziemnego. W przeciwieństwie do nich jedynym efektem spalania wodoru jest woda. Równolegle z pracami nad odpowiednio wydajnymi i tanimi technologiami produkcji trwają przygotowania infrastruktury pozwalającej składować i przesyłać wodór. Dla Japonii dużą rolę odgrywa tutaj współpraca z Australią, która chce pozyskiwać ten surowiec metodą gazyfikacji węgla brunatnego.

ojojjojojoj
niedziela, 9 maja 2021, 16:13

A podobno Polska to niepodległy kraj. UE tupnie nóżką i Polska spełni natychmiast to co chcą z UE.

Tweets Energetyka24