Saudyjczycy zbudują elektrownię słoneczną za prawie miliard dolarów

16 sierpnia 2021, 13:33
Fot. Tom Brewster Photography : Bureau of Land Management : Flickr
Fot. Tom Brewster Photography / Bureau of Land Management / Flickr

Saudi Aramco, potentat rynku naftowego, podjął decyzję o zaangażowaniu w projekt budowy jednej z największych elektrowni słonecznych na świecie. Wartość inwestycji to prawie miliard dolarów.

Projekt Sudair Solar PV zakłada budowę gigantycznej farmy o mocy 1500 MW - dla porównania, obecnie łączna moc osiągalna Elektrowni Bełchatów wynosi 5102 MW. Instalacja ma charakteryzować się wysoką wydajnością i zasilić 185 tysięcy gospodarstw domowych. Przyczyni się również do ograniczenia emisji o 2,9 mln ton rocznie.

Sudair Solar PV będzie jedną z największych elektrowni słonecznych na świecie i największą w Arabii Saudyjskiej. Za realizację inwestycji odpowiadać ma konsorcjum, na czele którego stoi ACWA Power (będące w połowie własnością państwowego Funduszu Inwestycji Publicznych). W jego skład wchodzą także Badeel oraz Saudi Aramco Power Company.

„Nasze zaangażowanie w elektrownię fotowoltaiczną Sudair Solar odzwierciedla nasze wysiłki na rzecz rozwoju zrównoważonych rozwiązań energetycznych, zarówno w ramach naszej własnej działalności, jak i szerzej - sieci energetycznej. Podczas gdy węglowodory będą nadal stanowić istotną część miksu energetycznego przez nadchodzące dziesięciolecia, odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, mają do odegrania ważną rolę w osiąganiu światowych celów klimatycznych” - powiedział Mohammed Al Qahtani, starszy wiceprezes w Saudi Aramco.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24