Reklama

W moduły fotowoltaiczne zostaną wyposażone stacje znajdujące się w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu, Bielsku-Białej, miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew-Mszczonów, a także w terenach o dużym stopniu zapylenia jak Kraków i Katowice, co pozwoli dodatkowo sprawdzić w fazie testów wydajność instalacji w trudnych warunkach środowiskowych atmosferycznych.

Panele o łącznej mocy około 180 kWp umieszczone będą na dachach i wiatach stacji paliw, wkomponowując się tym samym w dotychczasową architekturę obiektów. Ilości energii generowanej ze słońca, a także unikniętych w ten sposób emisji będą prezentowane na zainstalowanych w pawilonach sklepowych monitorach. 
 
Głównym celem realizacja pilotażowego projektu wykorzystania paneli fotowoltaicznych jest sprawdzenie efektywności technologii konwersji energii słońca w elektryczną w różnych lokalizacjach geograficznych o zróżnicowanym nasłonecznieniu. Dzięki pozyskanym danym będzie można określić warunki co do opłacalności takiego rozwiązania na szerszą skalę na stacjach, czy też na innych budynkach o dobrym nasłonecznieniu i odpowiedniej konstrukcji dachu.
 
Fotowoltaika (PV) jest technologią polegającą na konwersji energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Pozyskany z modułów fotowoltaicznych prąd jest prądem stałym, który zostaje przekształcony w zmienny przy zastosowaniu falowników (zwanych również inwerterami), działających w oparciu o układy elektroniczne. Moduły fotowoltaiczne zbudowane są zwykle z niewielkich ogniw krystalicznych, będących półprzewodnikami uzyskanymi z różnych związków. Na stacjach ORLENU wykorzystane moduły z ogniw krzemowych mono i polikrystalicznych.
 
 
Reklama
Reklama

Komentarze