Orlen: budowa stacji tankowania wodoru w Polsce ruszy najpóźniej w 2021 r.

13 grudnia 2019, 09:27
Hydrogen_Fuel_Station_Sign
Fot.: wikimedia.commons.org
Energetyka24
Energetyka24

Budowa pierwszych stacji tankowania pojazdów na wodór ruszy w Polsce najpóźniej w 2021 roku - poinformował PAP członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych Józef Węgrecki.

"Chciałbym, aby stacje tankowania wodoru w Polsce powstały jak najszybciej. Najpóźniej budowę rozpoczniemy w 2021 roku, ponieważ zobowiązaliśmy się wobec Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, że od 2022 roku będą mogli tam jeździć autobusami napędzanymi naszym wodorem" - powiedział PAP Węgrecki. W październiku br. Orlen i GZM podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego opartego o napędy zasilane wodorem.

Węgrecki dodał, że PKN Orlen prowadzi sprzedaż wodoru na swoich dwóch stacjach w Niemczech.

"Niebawem wodór będą mogli zatankować także kierowcy samochodów osobowych w Czechach, bowiem Unipetrol z grupy Orlen w przyszłym roku zacznie budowę trzech stacji wodorowych" - stwierdził Węgrecki.

Wodór to paliwo pozostawiające po spalaniu wodę, a nie gazy cieplarniane - oferuje zieloną alternatywę dla zasilających pojazdy paliw kopalnych.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Leszek
wtorek, 17 grudnia 2019, 23:29

Super, wodór to przyszłość motoryzacji, toyota juz dawno to odkryła i z powodzeniem inwestuje w ten napęd. Teraz czas na nas

Ciekawski
piątek, 13 grudnia 2019, 14:41

Czy jest jakiś związek między ITM Power (zdjecie) a przedmiotem artykułu i firmą ORLEN? Nie wiem to pytam...

Tweets Energetyka24