Reklama

Ropa

OPEC bliski porozumienia w sprawie ograniczenia produkcji ropy?

  • Artystyczna wizja teleskopu rentgenowskiego ATHENA. Ilustracja: cosmos.esa.int

Kartel OPEC zrzeszający największych eksporterów ropy naftowej na świecie może dojść dziś wieczorem do porozumienia w sprawie zamrożenia wydobycia tego surowca. Miałoby to w efekcie doprowadzić do wzrostu jego ceny.

Zgodnie z informacjami przytoczonymi przez agencję Ria Novosti porozumienie miałoby polegać na sześciomiesięcznym zamrożeniu produkcji krajów zrzeszonych w kartelu (mimo, że podczas szczytu w Algierze mówiono o 12 miesiącach). Realizację umowy minitorowałby specjalny zespół techniczny. 

Warto przypomnieć, że pod koniec września na nieformalnym spotkaniu OPEC w Algierii uzgoniono limit produkcyjny dla krajów zrzeszonych w kartelu  w przedziale 32,5-33 mln baryłek ropy dziennie, ale nie sprecyzowano w jaki sposób ograniczenia zostaną nałożone na poszczególne państwa. Z tego powodu część komentatorów spekulowała, że umowa może nie wejść w życie. Ostateczna decyzja w sprawie porozumienia zostanie ogłoszona na oficjalnym spotkaniu OPEC, które odbędzie się 30 listopada w Wiedniu.

We wtorek w stolicy Austrii zakończyło się dwudniowe spotkanie grupy eksperckiej kartelu, celem omówienia szczegółów porozumienia algierskiego. 

Zobacz także: Zaleski: Małe szanse na sukces szczytu OPEC

 

Komentarze