OMV przeznaczyło 600 milionów euro na budowę Nord Stream 2

6 lutego 2019, 15:28
840_472_matched__pg2xwm_kurzputin

Od początku realizacji projektu Nord Stream 2 austriacki OMV przeznaczył nań 600 milionów euro - oświadczył prezes koncernu, Rainer Seele.

„Całkowity koszt projektu to 9,5 miliarda euro, nasz udział wynosi 10% (…) Do końca 2018 roku przeznaczyliśmy na to 600 milionów euro, więc zbliżamy się do celu” - powiedział Seele podczas konferencji prasowej. Dodał, że w jego opinii w 2019 roku spółka wypełni swoje zobowiązania wobec NS2 w 100%.

Ze sprawozdania finansowego OMV wynika, że tylko w minionym roku zasiliła ona budowę kontrowersyjnej magistrali kwotą 275 milionów euro.

„Jesteśmy przekonani, że realizacja projektu Nord Stream 2 będzie kontynuowana, ponieważ została zatwierdzona przez europejskie rządy” - dodał Rainer Seele. W jego opinii wstrzymanie prac mogłoby „wpłynąć na zaufanie inwestorów” do elit politycznych. 

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta nie wyraził zgody na powstanie konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem zachodnich koncernów. Utrudniło to proces finansowania inwestycji i zmusiło zaangażowane firmy do szukania sposobu na ominięcie decyzji UOKiK. Okazały się nim preferencyjne pożyczki.

Przeciwko takim praktykom w maju 2018 r. działania podjął UOKiK.  „Z naszych analiz wynika, że firmy zaangażowane w ten projekt, obchodząc brak naszej zgody na stworzenie joint venture na finansowanie budowy gazociągu, de facto wspólnie finansują tą inwestycję. Dlatego kilka dni temu wszczęliśmy postępowanie antymonopolowe stawiając konkretne zarzuty Gazpromowi i 5 międzynarodowym spółkom” - mówił wówczas w rozmowie z Energetyką24 Michał Holeksa, wiceprezes urzędu. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Fun funów USA
środa, 6 lutego 2019, 23:49

"Psy szczekają a karawana jedzie dalej" - jakież to uniwersalne "pojęcie", da się przytoczyć nawet do w/w notki.

Niuniu
środa, 6 lutego 2019, 22:06

He he - zanim za NS2 wziął się Nasz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (na wniosek Gazpromu) NS2 miał być własnością konsorcjum w którym europejskie firmy miały posiadać 50% udziałów. Na skutek Naszej śmiałej decyzji jedynym właścicielem NS2 zastał tenże Gazprom. Fntastyczny efekt Naszych pryncypialnych działań. Nic dziwnego, że Tak Nas kochają w Europie.

Tweets Energetyka24