Od sierpnia ceny gazu dla gospodarstw domowych o 12,4% w górę

16 lipca 2021, 16:24
kitchen-3148954_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Od 1 sierpnia ceny gazu dla gospodarstw domowych w taryfie największego sprzedawcy - PGNIG Obrót Detaliczny - rosną o ponad 12,4 proc. Prezes URE zatwierdził w piątek zmianę taryfy. PGNiG uzasadniło wniosek o podwyżkę rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku.

Zgodnie z wyliczeniami regulatora, w nowej taryfie dla tzw. kuchenkowiczów, czyli gospodarstw, gdzie gaz jest używany tylko do przygotowania posiłków, wzrost miesięcznych rachunków będzie rzędu 1 zł. Dla odbiorców używających gazu również do podgrzewania wody użytkowej miesięczny rachunek wzrośnie średnio o niecałe 7 zł. Natomiast odbiorcy używający gazu także do ogrzewania muszą się liczyć średnio ze wzrostem rachunku o 20 zł miesięcznie. 

Nowa taryfa ma obowiązywać do końca 2021 r. To już druga podwyżka taryfy PGNiG OD dla gospodarstw domowych w tym roku - w kwietniu wzrosła ona o 5,6 proc. Również z początkiem 2021 r. taryfa PGNiG OD poszła w górę - o 2,9 proc. Gospodarstwa domowe to jedyna grupa odbiorców, dla której taryfy zatwierdza regulator.

Jak poinformował URE, w lipcu PGNiG OD ponownie zwróciła się do regulatora o podwyżkę taryfy, motywując to dalszym wzrostem cen zakupu gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi główne źródło zakupów spółki. Od roku na TGE, podobnie jak i na innych rynkach europejskich, ceny gazu nieustannie rosną. 

Od czerwca 2020 r. do czerwca 2021 r. średnie ceny gazu na rynku spot TGE wzrosły niemal o 400 proc., w kontraktach terminowych na III kwartał 2021 r. ceny w ciągu roku skoczyły o niemal 350 proc., a na IV kwartał 2021 r. - o prawie 160 proc.

Jak zwraca uwagę URE, nie zmienią się stawki opłat dystrybucyjnych operatora największego systemu dystrybucyjnego gazu - Polskiej Spółki Gazownictwa. Oznacza to, że wzrost całego rachunku za gaz będzie niższy od wzrostu ceny samego paliwa.(PAP)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
iwo
wtorek, 14 września 2021, 14:52

ludzie nie ma co czekać trzeba zakładać pompy ciepła i fotowoltaikę do ich napędzania - niech sami sobie ten gaz zjedzą

Niuniu
niedziela, 18 lipca 2021, 00:23

A przecież mamy Gazoport i tanie amerykańskie i Qatarskie LNG - to dla czego gaz drożeje? MacGawer - nie pisz propagandowych bzdur - w zeszłym roku gaz był poniżej 100 dolarów też ten ruski a mimo to gaz dla nas zwykłych zjadaczy chleba nie staniał. To jak teraz wrócił do normalnych cen sprzed -3 lat to czemu mamy płacić więcej?

czytelnik D24
poniedziałek, 19 lipca 2021, 14:53

A przecież wciąż mamy rosyjski monopol na gaz o którym najwyraźniej niewygodnie ci pamiętać :)

MacGawer
niedziela, 18 lipca 2021, 12:44

W/g najnowszego raportu BP w zeszłym roku średnia dla Niemiec wynosiła 4/MMBtu czyli powyżej 100 dolarów za 1000 m3 ale pewnie się nie znam. Po drugie jesteś pewien, że w Europie staniał, a w Polsce nie? W/g Eurostatu pod koniec 2020r (nowszych danych jeszcze nie ma) gaz w Polsce kosztował 0.0419 euro, a pod koniec 2019r 0.0465 euro. Dla porównania w Niemczech w 2020 0.0620, a w 2019 0.0588. Jak wiadomo w Niemczech nie ma drogiego katarskiego i amerykańskiego LNG którym tłumaczysz wszelką drożyznę. Więc dlaczego dla niemieckich zjadaczy chleba gaz podrożał chociaż na rynku staniał? Czekam na wyjaśnienie tego fenomenu.

rob ercik
sobota, 17 lipca 2021, 00:21

Tik tak, kolejny sukces... dzięki lng kontaktom sportowym itp itp będzie jeszce taniej

MacGawer
sobota, 17 lipca 2021, 16:39

Przeczytałeś cały tekst? Dokładnie? "Od roku na TGE, podobnie jak i na innych rynkach europejskich, ceny gazu nieustannie rosną. " Wzrost cen dotyczy wszystkich giełd europejskich z niemieckimi włącznie. Napisz proszę ile LNG importują Niemcy, że im z tego powodu ceny gazu rosną? Moim zdaniem przy zerowej przepustowości ich gazoportów zero. Ale może sie mylę i za wzrost cen gazu w Europie nie odpowiada większy popyt, rosnace ceny ropy czy puste magazyny. Winne jest LNG, nawet tam gdzie nie ma gazoportów. Tak wynika z większosci komentarzy zamieszczonych pod tem tekstem. Skoro tak to inni muszą mieć rację, a ja sie mylę i gazoporty w Niemczech jednak są i to przez drogie amerykańskie LNG im drożeje.

Komentator
niedziela, 18 lipca 2021, 09:47

A może zamiast czytać cały tekst, nawet bardzo dokładnie, warto byłoby się zastanowić, dlaczego ten gaz tak drożeje? Przecież Europa ma mnóstwo gazoportów, koszt LNG to 100 dolarów plus kilkadziesiąt za skroplenie, fracht i regazyfikację, przynajmniej według oficjalnej propagandy, a cena gazu na rynku wynosi już przeszło czterysta dolarów? Wiesz na czym polega twój problem? Na tym że tylko czytasz teksty, cóż z tego że bardzo dokładnie? Nawet najdokładniejsze czytanie tekstów nie zastąpi logicznego myślenia. Czytać oczywiście trzeba, ale wnioski należy wyciągać samemu.

MacGawer
niedziela, 18 lipca 2021, 12:26

Mój problem jest zupełnie inny. Poza dokładnym czytaniem tekstów sięgam do źródeł. Wystarczy w google wyszukać cen spot w europie aby zobaczyć, że wszędzie drożeje. W Niemczech gdzie nie ma gazoportów także. Np. w maju 2021r kosztował 9/MMBtu podczas gdy średnia za 2020r 4. Informacje bardzo, ale to bardzo łatwe do odnalezienia jednak wolicie walić ogólnikami niż się na nie powołać.

Komentator
poniedziałek, 19 lipca 2021, 23:09

No widzisz, w dalszym ciągu niczego nie rozumiesz. Twierdzeniem że gaz drożeje Ameryki nie odkryłeś, to rozumie każda ameba. Pytanie nie brzmi czy, ale dlaczego gaz drożeje. Proponuję się skupić na zagadnieniu jak ograniczona podaż wpływa na ceny produktu na rynku. Gaz w Europie nie drożeje dlatego że kontynent jest zalewany drogim LNG, tylko dlatego że NA światowym rynku LNG osiągnął takie ceny, że Europy nie stać na jego zakup. Ograniczenie dostaw LNG na rynek europejski spowodowało że na giełdzie wzrosła cena gazu w ogóle. A teraz proponuję zrezygnować z zakupów z Rosji które jak twierdzi kółko wzajemnej adoracji są w ogóle niepotrzebne i oprzeć bezpieczeństwo energetyczne Europy na gazie skroplonym "za sto dolarów plus kilkadziesiąt za skroplenie, fracht i regazyfikację", żaden problem, tylko czy chrustu i szyszek wystarczy? Przecież gaz skroplony zawsze jest tańszy od tego z rury jak twierdzi Pan Naimski. Na pochybel Putinowi.

Pan Ferdek
poniedziałek, 19 lipca 2021, 17:27

No to napisz łaskawie skoro tak sięgasz do źródeł i oświeć prostych czytelników ile kosztuje (kosztował w I półroczu) Polskę gaz LNG z Kataru czy z USA a ile "z rury"? Bo ani pan Naimski ani nikt z PGNiG (a nawet sam prezes Kaczyński, który też się w temacie "produkował") nie chce tego podać poza obowiązującą linią propagandową, że LNG jest kilkadziesiąt % tańsze? Będę wdzięczny za konkretne liczby i pewnie nie tylko ja.

czytelnik D24
poniedziałek, 19 lipca 2021, 14:48

Walenie ogólnikami umożliwia uprawianie ukochanej propagandy.

Pan Ferdek
piątek, 16 lipca 2021, 23:33

I czy teraz Buczacza vel Grunszwik, GB vel Davien, Kiks, bender, Czytelnik24 i reszta stadka (bo nie chce mi się już wymieniać wszystkich) w końcu zrozumieją po co Niemcom NS2?

czytelnik D24
poniedziałek, 19 lipca 2021, 14:58

Niemcom po to NS2 jest potrzebny żeby skubać frajerów oraz zmonopolizowanych klientów którym sprzedadzą rosyjski gaz.

Buczacza
sobota, 17 lipca 2021, 15:57

Grunszwik? Mógłbyś coś więcej. Zamilkli biedaki? Aż tak kiepsko wam płacą... Za gaz płacę 30,81 zł najbliższa płatność 27.07. Żebyś to ogarniał to raz na dwa m-ce. Jak sądzisz dam radę? W piątek dla kontrastu oddałem 4 skoki i zapłaciłem za nie tyle co za gaz przez 2 lata. Więc nie martw się Polacy i Polska da sobie radę. Chodź brakuje mi tutaj podstawy prawnej takiej jak w Niderlandach. A mianowicie wszystkie nowe budynki mają być bez instalacji gazowej... To powinno być wprowadzone lata temu.

Pan Ferdek
niedziela, 18 lipca 2021, 23:15

Oczywiście nie ma to jak węgiel bo na Śląsku go dużo. Ale tak na poważnie O czym ty szachu bredzisz? Podziwiam sprawność fizyczną ale co do tematu gazu mają skoki przez kałużę (nawet cztery z rzędu)? Teraz cały czas pada i wiele osób musi tak samo te wszechobecne kałuże przeskakiwać. A tak na marginesie: od 19 lat od kiedy wybudowałem dom ogrzewam go gazem. Trzy lata temu wymieniłem kocioł z Ferroli (po 16 latach nadszedł jego kres) na Wolfa i do tego czasu nigdy nie narzekałem ale po tym co robi ten rząd biorąc pod uwagę politykę "gazową" nie wykluczone, że zacznę (choć w "zapasie" jest kominek w salonie i fotowoltaika na dachu). I już faktycznie na koniec skończ wreszcie z tymi pseudopatriotycznymi bzdetami typu "...Więc nie martw się Polacy i Polska da sobie radę..." "u nas w Polsce" itp. jednoznacznie sugerujące adwersarzowi, że nie jest Polakiem a Rosjaninem i szpiegiem Kremla. To śmieszne i żałosne zarazem.

Buczacza
poniedziałek, 19 lipca 2021, 14:30

Wągiel na Śląsku? Kopalnie?.... Dawno tak się nie uśmiałem. Kiepski kiepsko ci to idzie. A tak serio. Co chcesz udowodnić. Wystarczy przeczytać co masz do powiedzenia. Z definicji jesteś na nie. Podobnie jak tabuny innych podobnych na tym forum. Popraw mnie, ale nigdy nie napisałeś zdania pozytywnego o Polsce. A przypadkiem to co tworzysz na tej stronie to linia programowa kremla. Oczywiście to zwykły przypadek że nie podoba ci się, że nie chcemy węglowodorów od jednego dostawcy. Od dostawcy, który uważa węglowodory za przedłużenie armii. Pewnie też nie przeszkadza fakt, że póki co przez 10-lecia kupowaliśmy najdroższe węglowodory na świecie od tego dostawcy. Bo nie było innej możliwości. Pewnie to też nie przeszkadza. Skoro gaz drożeje na świecie to i u nas. Myślcie trochę. Na koniec tak samo jak uważam że Żarnowiec powinien być dokończony. Tak samo kopalnie węgla kamiennego powinny być dawno zamknięte. Jako trwale nierentowne. Do tego fatalnie zarządzane. Z przerostem zatrudnienia i pasożytami związkowymi. Konkludując jest poniedziałek podobno najgorszy dzień. A ja śmieję się czytając kolejne takie komentarze.....

Pan Ferdek
poniedziałek, 19 lipca 2021, 17:20

Czyli narracja jak zwykle: linia Kremla i szpiedzy Putina bo "prawdziwymi Polakami" jesteście tylko wy. Bez urazy ale człowieku naprawdę wymagacie "specjalnej troski".

Buczacza
wtorek, 20 lipca 2021, 08:00

Do kogo te żale? Sam pozycjonujesz się w tym miejscu. Polska to wolny i demokratyczny kraj. Każdy ma prawo do swojego zdania i opini. Mimo wszystko dla mnie dziwne jest to że zawsze jesteś na nie. Od zawsze i tak jak pisałem nie przypominam sobie abyś kiedyś napisał coś pozytywnego o Polsce. A twoja opinia przypadkiem zawsze jest zbieżna z oficjalną linią programową kremla.. Pewnie zgodzisz się ze mną, że dziwnie to wygląda...

.
niedziela, 18 lipca 2021, 20:38

Poprostu nie używasz gazu.

a
niedziela, 18 lipca 2021, 12:50

używasz tylko kuchenki do gotowania i to raz na tydzień no może dwa razy, albo pracujesz w "gazach" a ci mają duża obniżkę

Buczacza
niedziela, 18 lipca 2021, 19:07

Pudło za 1 i 2 razem. Tyle płacę i tyle...

a
poniedziałek, 19 lipca 2021, 02:37

sorry właśnie zapłaciłem za gaz 24,87 zł następne faktury 35,40 na dwa miesiące, tylko za gotowanie na kuchence, przypuszczam, że ty też tylko kuchenka i zwrost cen dla Ciebie i mnie o te 12 czy też 20 % niewiele znaczy ale dla tych co ogrzewają gazem to już są konkretne kwoty

Buczacza
poniedziałek, 19 lipca 2021, 18:36

Ledwo powiedzieli o podwyżce a już dostałeś? Powiem tak znajomy jeździ samochodami pewnej niemieckiej firmy na B. Zmienił z 4_cylindrów na 6. Po czym dziwi się,że pali kilka litrów na 100 km więcej. Więc samochód w utrzymaniu jest droższy. Jeśli ktoś decyduje się na dom to powinien wiedzieć, że oprócz zalet są też wady... I to nie jest tak jak w momencie rozmowy o kredyt. Zamiast czynszu będziesz płacił ratę. Dom to inwestycja bez końca....

Pan Ferdek
poniedziałek, 19 lipca 2021, 23:21

No to wszystko szachu wiemy. Nie masz własnego domu (czemu ze swojej strony współczuje bo uważam, że tak jest super) i wynajmujesz okresowo różne lokalizacje. Stąd ta "wrogość" do postępu i inwestycji w gaz, fotowoltaikę, pompę ciepła itd. itd. A jeżeli chodzi o samochód: ja mam 6 cylindrów w jednym z aut "w rzędzie" (jeżeli rozumiesz o czym piszę) i 6 w "V" w drugim (oba MB, "zabytek" E-klase i CLS) i nie narzekam choć podobno "ropa" droga, bo w Polsce zarobki rosną (wg. Ciebie - w przeciwieństwie do Rosji) i bogacimy się na potęgę. PS. Żona jeździ "Mondeo" (o cholerka to też niemieckie auto wbrew nazwie "Ford") ale o zgrozo - po pół roku zrezygnowała dla niego z angielskiego "MINI coopera".

Buczacza
wtorek, 20 lipca 2021, 08:17

Kiepski po co te wycieczki ? Tak boli prawda o sobie. No zastanów się... Wrogość do postępu technicznego ? Mieszkam w tym samym miejscu od 21 lat. Mam mieszkanie własnościowe. Nasz prawo do swojego zdania w temacie domu. I super tak trzymać. Znajomy sprzedał firmę i dom. Jeździ po Europie kamperem i też super. Ja kupiłem apartament w Czarnogórze. Kilka lat temu. Dokładnie w Boce Kotorskiej. I do października zamknę podobną inwestycję we Włoszech. I też jest super.... A na koniec zastanów się piszesz że ci się powodzi. Wręcz chełpisz się tym. I jednocześnie marudzisz,że podwyżka gazu o kilkanaście procent to straszne..... No zastanów się.

a
poniedziałek, 19 lipca 2021, 19:56

a czy mówi e o podwyższce? na razie 12 % dla mojego zużycia to mały pikuś ale ogrzej dom gazem to zobaczysz co to znaczy

Buczacza
poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:12

Przecież też nie masz domu? Piszesz że będziesz płacił więcej?

a
wtorek, 20 lipca 2021, 00:50

oczywiście, że będę ale o parę złoty a ci co ogrzewaja gazem o ile kilkaset czy parę tysięcy

Xd
sobota, 17 lipca 2021, 07:19

No patrz i zamilkli biedaki

Fanklub Daviena i GB
piątek, 16 lipca 2021, 23:16

No widać teraz jak "tani" jest "tani" gaz z USA w porównaniu z drogim rosyjskim a będzie jeszcze weselej po wygaśnięciu kontraktu gazowego z Rosją, którego PiS nie chce przedłużyć. Wtedy dopiero będzie naprawdę "tanio"! :D

Dax
sobota, 17 lipca 2021, 14:47

O ile dobrze pamietam to gaz z Rosji za 1000 m3 dla Polski to 450 dla Niemiec to 330 z czego ocenia się ze Rosja wydaje do 45% na zbrojenia. Niemców to wisi - rozumiem. My powinnismy chyba o tym iinaczej myśleć, nawet gdyby to oznaczało wyższa cenę ale u sojusznika. Czy ktoś zna cenę jaka płacimy za LNG?

fifi
niedziela, 18 lipca 2021, 16:36

Żenujące.

niedziela, 18 lipca 2021, 12:51

bajeczki poczytaj fachowe pisma a nie bajdużenia polityków

Tweets Energetyka24