Norwesko-Rosyjskie rozmowy o gazie. Kontroferta dla Baltic Pipe?

28 września 2016, 16:11

Norweski minister energetyki Tord Lien poinformował o tym, że odbył rozmowę ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Nowakiem. Dotyczyła ona wspólnych interesów obydwu państw na rynku gazu. Nie wiadomo czy podczas dyskusji była mowa o polskim projekcie budowy gazociągu Baltic Pipe i Północnego Korytarza Gazowego.

Informację o rosyjsko-norweskim spotkaniu norweski minister energetyki przekazał dziennikarzom podczas XV Międzynarodowego Forum Energetycznego. Tord Lien stwierdził, że Europa jest "bardzo ważnym konsumentem gazu", zarówno z punktu widzenia interesów Rosji, jak i Norwegii. "Rozmawialiśmy o wspólnych interesach w Europie, ponieważ jest to bardzo ważne dla konsumentów [gazu - przyp. red.]" - dodał.

Ministerstwo Energetyki Federacji Rosyjskiej poinformowało w oświadczeniu, że na spotkaniu omówiono współpracę firm rosyjskich i norweskich przy badaniach i eksploatacji arktycznych złóż ropy naftowej i gazu oraz przy wydobyciu surowców z trudno dostępnych pokładów. Tematem spotkania była również współpraca naukowa i techniczna pomiędzy przedsiębiorstwami z obydwu państw. 

Zobacz także: Koniec kadencji Zarządu PGNiG pod znakiem nagród w Europol Gazie. Co z Baltic Pipe?

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Tka
czwartek, 29 września 2016, 11:44

To oczywiste, że Rosjanie będą chcieli torpedować porozumienia mające uniezależnić odbiorców ich gazu. Dotychczas realizowali to przez ludzi w krajach odbierających gaz (w Polsce Pawlak, Komorowski). Teraz będą próbowali robić to poza Polską, u potencjalnych dostawców. Z USA nie bardzo się da, bo są dożo silniejsze i mają przeciwstawne interesy, ale Norwegia...

Tweets Energetyka24