Niemieckie media: USA zaoferowały zniesienie sankcji na Nord Stream 2

1 lutego 2021, 21:34
Zrzut ekranu 2021-01-8 o 19.14.09
Fot. Energetyka24

Stany Zjednoczone zaoferowały zniesienie sankcji na Nord Stream 2, ale stawiają jeden warunek - twierdzi gazeta Handelsblatt.

Jak wskazuje Handelsblatt powołując się na źródła zbliżone do rządu federalnego, Waszyngton miał po raz pierwszy zaproponować Berlinowi zniesienie sankcji dotyczących gazociągu Nord Stream 2.

Warunkiem miałoby być przedstawienie przez Niemcy „pakietu rozwiązań”, które będą odpowiedzią na amerykańskie zastrzeżenia dotyczące wpływu tego połączenia na bezpieczeństwo w Europie Środkowej.

Handelsblatt wskazuje, że informacje te wywołały „oddech ulgi w rządzie federalnym”, jednakże Berlin nie wyszedł jeszcze z jakąkolwiek propozycją zwrotną.

image

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 35
po trzecie sankcje
piątek, 5 lutego 2021, 01:46

Nie liczą się komentarze prasy, tylko realne działania. Na te przyjdzie nam poczekać. Mnie martwi chocholi taniec różnych lobbies wokół przedłużania lockdownu i promocji niektórych metod walki z pandemią. Ostatnio na YT oglądałem radio wnet "Francuscy lekarze wystąpili..." z którego wynika, że tamtejszy rząd wbrew oczywistym faktom preferuje określone metody, negując skuteczność innych - alternatywnych.

mc.
czwartek, 4 lutego 2021, 19:06

Tak naprawdę to już drugi komentarz Niemiec a tej sprawie. Wcześniej twierdzili że USA wycofa się z sankcji pod jednym warunkiem... rezygnacji z NS2 (to było "po cichu")

Victor
środa, 3 lutego 2021, 09:33

Wygląda to na balon wypuszczony przez Niemcy, żeby sprawdzić reakcję USA.

Djjj
wtorek, 2 lutego 2021, 19:45

Powód jest jeden. Amerykanie chcą odciągnąć Rosję od Chin. To nie zrobił ani Prezydent ani nikt z nowych w białym domu. Gdyby Trump wygrał tez byłoby to na wokandzie.

Stary Grzyb
wtorek, 2 lutego 2021, 16:20

Ciekawe, czy to prawda? Jeśli tak - co jest wysoce prawdopodobne, biorąc pod uwagę całościową historię rusofilii "Demokratów" w ogólności, a szczególne "zasługi" w tej mierze Baracka Husseina Obamy i jego ekipy (w której Biden był wiceprezydentem) - to mamy już nie tylko "reset", ale "detente" pełną parą, a przy okazji powrót do delegowania przez USA spraw europejskich w gestię Niemiec. Obyś żył w ciekawych czasach ...

sobota, 6 lutego 2021, 19:25

Biden wyciagnął wnioski.

Eiropejczyk z Alp
czwartek, 4 lutego 2021, 03:47

Bo Europa od upadku cesarstwa rzymskiego to byli Germanie i Celtowie. Czyli dzis francuskojezyczni i niemieckojezyczni.

rmarcin555
środa, 3 lutego 2021, 11:51

@Stary Grzyb. Dla USA najważniejszym problemem są Chiny. Doskonale wiedzą, że aby skutecznie z nimi walczyć potrzebują sojuszników - Europy. A Europa potrzebuje taniego gazu. Tak, tego z Rosji.

Stary Grzyb
środa, 3 lutego 2021, 19:38

Jak na razie, USA mają 4.500 głowic (chociaż "dzięki" decyzji Bidena o przedłużeniu New START może się to zmniejszyć do 1.550, niestety), a Chiny 200 (czyli 3 razy mniej, niż Izrael). Poza tym, gaz z Rosji jest zawsze najdroższy z możliwych, w tym także z uwagi na pozamonetarne składniki ceny. Europa, uzależniając się od gazu od wroga, straci nie tylko zdolność bycia sojusznikiem USA, ale w ogóle zdolność samodzielnego podejmowania znaczących decyzji. Jedyny powód, dla którego gaz z Rosji jest "potrzebny" Europie, to schroederyzacja niemieckich "elit", która doszła już do granicy faktycznego odwrócenia sojuszy. I wreszcie - najważniejszym problemem USA jest tamtejsza lewica, która od dziesięcioleci realizuje program destrukcji Stanów Zjednoczonych, przy czym ta, która obecnie doszła w USA do władzy, ma w tej kwestii szczególnie szeroko zakrojone plany i zaczęła je realizować od pierwszego dnia zaprzysiężenia nowego prezydenta. Stąd pisałem - obyś zył w ciekawych czasach.

rmarcin555
czwartek, 4 lutego 2021, 10:23

@Stary Grzyb. Człowieku nikt nie ma zamiaru odpalać głowic. Po co w ogóle o tym piszesz? Gra się toczy na froncie gospodarczym. Trump zrobił wiele, aby Chiny się wzmocniły. Gaz w Europie jest potrzebny przemysłowi, bo inaczej wszystko trzeba będzie zamknąć. Sugeruje oceniać politykę po faktach a nie materiałach dla prasy. Najgorsze nadejdzie już niedługo, gdy Chiny zmuszone do rozwoju własnego procesu litograficznego zbliżą się do czołówki.

sobota, 6 lutego 2021, 19:47

Wojna atomowa będzie. Nikt nie odpali wszystkich głowic ale

Eiropejczyk z Alp
czwartek, 4 lutego 2021, 04:12

Nikt sie nie odwazy na wojne w dzisiejszych czasach. Czasy kamikadze minely bezpowrotnie. Teraz jest wojna ekonomiczna. I te USA przegra z Azja na bank.

Eiropejczyk z Alp
czwartek, 4 lutego 2021, 04:01

Bo Amerykanie jak zwykle sie pomylili w Azji. Mysleli ze jak kapitalizmem rozwala od srodka komunistyczne Chiny, to je przejma jak np. Polske. Nie docenili madrosci niektorych narodow. Bo Chiny wchlonely kapitalizm i przerosly w nim USA. Tak damit USA sie wydawalo ze jak zbankrutuja Zwiazek Radziecki, to jednym palcem przejma mase upadlosciowa. A tu takiego wala.

Eiropejczyk z Alp
czwartek, 4 lutego 2021, 03:54

Przedewszystkim w tym przedwsiezieciu jest nie tylko Rosja i Niemcy. Ale Holandia, Francja i przedewszystkim Austria. USA nie moga dyktowac neutralnej Austrii polityki. Jezeli z powodu sankcji amerykanskich NS2 nie doszedl by do skutku, to AustriA skarzy USA na takie odszkodowanie ze USA sie z rozumem nie pozbieraja. To sami.Holandia a konkretnie Shell

ZSM-5
czwartek, 4 lutego 2021, 00:09

Gaz z Rosji jest zawsze najtańszy - nie mylić z ceną, za jaką my kupujemy. W Rosji kosztuje 10 x mniej. I taką cenę płacą przedsiębiorstwa rosyjskie. Gaz z USA pochodzi z łupków. Potem jest skraplany, przewożony statkami do Polski, rozładowany w terminalu, rozprężany i kierowany do odbiorców. Straty transportowe to ok. 10 %. Gaz z terminala w Świnoujściu to dla nas mniej więcej 1/3 rocznego zużycia. Taka jest przepustowość. Zastanów się, czy jest tańszy?. Nota bene nie byłoby tematu gazu z USA, gdyby Chiny niemal całkowicie nie zrezygnowały z tego surowca z USA - biorą obecnie jedynie 10% tego, co potrzebują i mogliby brać z USA. Co więcej, obecnie nie potrzebują nawet tych 10%. USA będą zamykały odwierty - bo nie mają odbiorców - poza frajerami z Polski, a opłacalność odwiertów z łupków jest problematyczna. Biden już to zapowiedział. I słusznie.

Czytelnik D24
wtorek, 2 lutego 2021, 22:45

Żyjesz w ciekawych czasach, właśnie twoje przewidywania dostały całkowicie "w łeb" i tylko skomlenie na niedobrych demokratów pozostało. Tylko USA nie kierują się w polityce twoimi fobiami tylko swoim interesem i możliwościami. Przebudzenie ze snu bywa bolesne, zwłaszcza jak się lunatykowało w pomieszczeniu pełnym sprzętów i wyrżnęło łbem w kredens.

Stary Grzyb
środa, 3 lutego 2021, 14:16

No cóż, Donald Trump realizował rzeczywiste interesy USA, czyli m. in. tłamszenie Rosji (w związku z czym m. in. zablokował NS 2) oraz doprowadzanie Niemiec do pionu, natomiast Biden od pierwszego dnia urzędowania realizuje politykę osłabiania USA, będącą kontynuacją działań Obamy i realizacją linii politycznej amerykańskiej lewicy jako całości. Przy okazji - nie przypominam sobie, abym gdzieś wyrażał jakieś pozytywne oczekiwania związane z przejęciem władzy w USA przez Bidena i tzw. "Demokratów".

Eiropejczyk z Alp
czwartek, 4 lutego 2021, 04:30

Ty nie jestes stary Ale zacofany grzyb. Jezeli bys poczytal ostatnie prace nawet konserwatywnych ekonomistow amerykanskich, tobys znalazl ze neu wiecej socjalizmu kapitalizm w USA upadnie. Ostatnie wypadki w USA swiadcza ze dpoleczenstwo amerykanskiej jest tak skonfliktowane i skontrastowane jak przedrewolucyjne.Spoleczenstwo amerykanskiej jest rozwarstwione jak w Brazyli czy Meksyku. I szansa na to by USA staly sie Szwajcaria, Austria, Skandynawia sa zadne.

Eiropejczyk z Alp
czwartek, 4 lutego 2021, 04:21

usilowal tlamsic bo chcial ratowac finansowo upadajace USA. Ale neu forsy niewiele mogl zrobic. Mogl tylko odwalac pokazowke z Kimem. Ale Trump byl pierwszym prezydentem ktory na prezydenturze przedkladal swojej prywatne interesy nad panstwowe. Za Bodens bedzie inaczej, Ale Ameryka pozostanie ta sama, czyli przegrywajaca gospodarczo i finansowo z Azja.

Tweets Energetyka24