Reklama

Portal o energetyce

Niemcy obawiają się o dostawy gazu przed nadchodzącą zimą. Ponowny apel o oszczędność

fot. betexion / pixabay
fot. betexion / pixabay

Mimo że niemieckie magazyny gazu są wypełnione niemal w 90 procentach, Federalna Agencja ds. Sieci wyraża obawy przed nadchodzącym sezonem grzewczym i ponownie pragnie wezwać odbiorców do oszczędzania.

Reklama

Szef Federalnej Agencji ds. Sieci (niem. Bundesnetzagentur) Klaus Muller w wywiadzie dla „Neue Osnabrücker Zeitung" stwierdził, że nadal dostrzega ryzyko dla stabilności dostaw energii przed nadchodzącą zimą. W jego opinii, mimo iż Europa stosunkowo szybko przestawiła się na dostawy surowca spoza Rosji, to wciąż istnieje potencjalne zagrożenie wykorzystania gazu jako narzędzia presji przez Władimira Putina, co mogłoby doprowadzić do przerwania dostaw dla południowo-wschodniej części Europy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Muller zaznaczył, że obecnie pojemności magazynów gazu zostały wypełnione do ok. 90 procent, co stanowi istotnie wyższy stopień zapełnienia niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dodatkowo zarówno mieszkańcy, jak i sektor przemysłowy, znacząco zredukowały swoje zużycie. „Mimo to ponownie zaapeluje o oszczędzanie i rozważna korzystanie z gazu przed zbliżającym się sezonem grzewczym" - powiedział Miller.

Niemieckie magazyny kompensują wahania zużycia, pełniąc rolę systemu buforowego dla rynku. Ich maksymalna pojemność wystarcza średnio do trzech mroźnych miesięcy zimowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama