Niemcy: Elektrownia gazowa zastąpi elektrownię jądrową

20 sierpnia 2020, 12:43
nuclear-power-plant-4529392_1920
Fot. Pixabay

Jak informują niemieckie media, wyłączana elektrownia jądrowa w Szwabii może zostać zastąpiona jednostką gazową. Innymi słowy mówiąc: RFN pozbywa się czystych mocy w atomie i buduje emisyjne bloki na paliwa kopalne.

Według informacji podawanych przez bawarski portal BR24, wygaszana elektrownia jądrowa w rejencji Szwabia (kraj związkowy Bawaria) najprawdopodobniej zostanie zastąpiona jednostką zasilaną gazem ziemnym.

Chodzi konkretnie o elektrownię jądrową Gundremmingen, która jest przeznaczona do całkowitego zamknięcia w roku 2021 (jeden z bloków wyłączono już w 2017 roku). Obecnie jednostka – oparta o technologię BWR – dysponuje mocą 1284 MW. Gundremmingen ma zostać wyłączona zgodnie z harmonogramem niemieckiego wyjścia z atomu, według którego wszystkie jednostki jądrowe w RFN przestaną pracować do 2022 roku.

Zdaniem BR24 sukcesorem szwabskiej elektrowni jądrowej będzie jednostka gazowa – lokalne władze już od jakiegoś czasu szukają dogodnej lokalizacji pod taki obiekt. Pod uwagę brane są trzy możliwe miejscowości. Jedna z nich posiada nawet zabezpieczoną działkę. W toku jest też przetarg na budowę elektrowni gazowej.

Portal wskazuje, że wybór elektrowni gazowej wynika z dwóch podstawowych względów. Przede wszystkim, region chce dalej pozostać ważną z punktu widzenia energetyki lokalizacją. Po drugie – Bawarii zależy na stabilności dostaw energii. Zamknięcie pracującej praktycznie bez przerwy elektrowni jądrowej musi zatem pociągnąć za sobą powstanie nie mniej dyspozycyjnej jednostki.

Bawaria to jeden z najbardziej uprzemysłowionych regionów Niemiec, znajduje się tam przemysł energochłonny, który wymaga dużych dostaw energii. Tymczasem plany Berlina dotyczące wyjścia z energetyki jądrowej pozbawią RFN stabilnej podstawy miksu energetycznego – atom odpowiada tam wciąż za 12% produkcji elektryczności i choć dysponuje skromnymi mocami (w całych Niemczech pracuje obecnie mniej niż 10 GW w energetyce jądrowej), to technologia ta generuje więcej energii niż np. fotowoltaika (z mocami zainstalowanymi sięgającymi prawie 50 GW).

Proces wygaszania niemieckiego atomu postępuje - w grudniu 2019 roku zamknięto elektrownię jądrową w Philippsburgu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Grześ
czwartek, 20 sierpnia 2020, 22:55

Będą dymić spalać i produkować co 2 tacy eko są nord strim dwa po coś budują

rmarcin555
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:47

Merkel ma podobno doktorat z fizyki. Chyba go w chipsach znalazła. Rozumiem, gdyby nie mieli atomu i zastanawiali się czy budować. Ale mają stoi, działa. Ideologia to straszna rzecz. Zmusza rozsądnych ludzi do robienia głupot.

sobota, 22 sierpnia 2020, 12:16

Może są już stare nie można remontować.

środa, 2 września 2020, 20:09

Remontowac można tylko nowe?

Tweets Energetyka24