Niemcy coraz bardziej uzależnieni od rosyjskiego gazu

6 kwietnia 2021, 15:04
16-20
Fot. www.gazprom.com

W lutym 2021 Niemcy znacząco zwiększyły import gazu z Rosji. Pozwoliło to naszym zachodnim sąsiadom umocnić się na pozycji lidera w klasyfikacji największych europejskich odbiorców rosyjskiego surowca.

We wspomnianym okresie Rosjanie sprzedali do Niemiec aż 4,634 mld m3 gazu, co w ujęciu rok do roku oznacza wzrost o 63,3%. W porównaniu do stycznia 2021 dostawy nad Łabę były wyższe o 13,4%.

Wzrosty odnotowano także w przypadku kilku innych europejskich krajów, wśród których wymienić warto: Serbię (+52.3%), Grecję (+35,9%), Białoruś (+13%) czy Bułgarię (+32,9%).

Rosjanie mają powody do zadowolenia również w przypadku Turcji, która sprowadziła w lutym 2,413 mld m3 gazu, co oznacza wzrost o 115,5% r/r.

Na przeciwległym biegunie pozycjonują się Austria, Włochy i Francja, które zmniejszyły zakupy rosyjskiego gazu - odpowiednio o 25%, 77% i 18%.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Buczacza
piątek, 9 kwietnia 2021, 16:08

"skowyczec" nie będziemy. Sądząc po nerwowej reakcji poniżej. "skowyczec" to raczej na wschodzie. A bardziej szczegółowo to na kremlu. My robimy swoje i tyle co macie do gadania...

uryd
środa, 7 kwietnia 2021, 11:45

Nigdy nie czytałem prawdy o Rosji, tylko wszystko źle w Rosji. Taka to zachodnia "prawda"

Xd
środa, 7 kwietnia 2021, 07:29

A nie tak dawno temu ku uciesze kilku oszołomów pisaliście że turcja i inni "rezygnują" z rosyjskiego gazu i oczywiście robili to z przyczyn politycznych a nie zapaści gospodarki, a potem się dziwicie że powstają różne teorie spiskowe i nikt nie wierzy tzw ekspertom

artur.j.konopko@gmail.com
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:28

UE wycofuje się z atomu i gazu na korzyść OZE i zielonej energii ?

Z gor Alp
czwartek, 8 kwietnia 2021, 02:12

A czy ktos przypomnial sobie, ze ekologiczna energia: wodor, oczyszczony gaz ziemny jest rozwozony po swiecie statkami gazowcami napedzanymi smierdzaca ropa? Chyba ze sie zacznie rozwozic zaglowcami.

Z gor Alp
środa, 7 kwietnia 2021, 19:46

Jezeli ktokolwiek zrozumial fizyke to wie z nie istnieje cos takiego jak pozyskanie energii srodowiskowo neutralne. I ze tak zwana zielona energia nigdy nie zastapi energi z surowcow kopalnych. Przed 50 laty Brazylia usilowala przejsc na alkohol z trzciny cukrowej. Czy slychac dzis o tym pomysle w Brazyli. Czy ktos jest w stanie sobie wyobrazic ze poltora milirada Chinczykow i poltora miliarda Indusow ogrzeje sie przy pomocy wiatrakow lub fotowoltaniki? Hiszpania majaca najwieksze farmy fotowoltaniczne w Europie ma prad drozszy niz w Szwajcarii i Norwegii

Nysa
środa, 7 kwietnia 2021, 12:27

Dokładnie. Dla Polski oznacza to brak światła i ciepła bo trudno np. wyobrazić sobie aby nasze mieszkania miały być ogrzewanie energią elektryczną.

Z gor Alp
czwartek, 8 kwietnia 2021, 02:07

Polska jeszcze bedzie skowyczec za ruskim gazem. Bo bedzie to.najtansze i najdostepniejsze dla Europy niewyczerpalne zrodlo energii. To juz drugi rok ze gazu brakuje. W tamtym roku zabraklo amerykanskiego cieklego co uzupelnili Ruscy, a w tym roku zabraklo i ruskiego z rury. Jezeliby nie doszedl do skutku NS2 to najbardziej dostana po kulach Niemcy, bo Ruscy sprzedadza kazda ilosc jaka wydobeda. Przez rure czy bez rury. Dlatego Niemcy do tego nie dopuszcza. I jak padnie tranzyt dla Zachodu przez Ukraine, to Ruscy wogole nie beda sprzedawac gazu Ukrainie. Ciekawym czy wtedy USA bedzie dostarczalo Ukrainie tania energie. Widzi mi sie ze kozaki rece beda grzali palac trawe ze stepu

Tweets Energetyka24