Największa elektrownia jądrowa świata nie zostanie ponownie uruchomiona

14 kwietnia 2021, 10:06
8388173865_343425765e_k
Fot. IAEA Imagebank / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Japońska firma, która zarządzała zniszczoną elektrownią jądrową w Fukushimie, nie będzie mogła ponownie uruchomić siłowni Kashiwazaki-Kariwa, najpotężniejszej na świecie, w związku z lukami w zabezpieczeniach – zdecydowały w środę władze.

Japoński urząd energii jądrowej NRA formalnie zakazał firmie Tokyo Electric Power Co (TEPCO) dostarczania paliwa jądrowego do elektrowni Kashiwazaki-Kariwa i umieszczania go w reaktorach. W praktyce uniemożliwi to ponowne uruchomienie tej siłowni – przekazała agencja Kyodo. 

Licząca siedem reaktorów elektrownia Kashiwazaki-Kariwa w prefekturze Niigata nad Morzem Japońskim jest zdolna do wytwarzania 8212 MW energii i jest największą elektrownią jądrową świata pod względem zainstalowanej mocy produkcyjnej – podkreśla agencja Reutera.

Według NRA z powodu wadliwego systemu wykrywania intruzów elektrownia była narażona na wtargnięcia osób nieuprawnionych. W ubiegłym roku ujawniono, że pracownik nieposiadający odpowiedniego zezwolenia był w stanie wchodzić do zastrzeżonych części zakładu.

Decyzja urzędu przekreśla nadzieje TEPCO na ponowne uruchomienie elektrowni, co miałoby jej pomóc w zmniejszeniu zużycia węgla i ograniczeniu kosztów produkcji energii elektrycznej. Dwa z siedmiu reaktorów elektrowni Kashiwazaki-Kariwa otrzymały w 2017 roku wstępną zgodę na wznowienie pracy.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24