Reklama

Gaz

Naimski: Na przełomie roku zostaną podpisane umowy przesyłowe dla Baltic Pipe

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller i prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru
Prezes Gazpromu Aleksiej Miller i prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski poinformował,że umowy przesyłowe dla gazociągu Baltic Pipe pomiędzy PGNiG a polskim Gaz-Systemem i duńską firmą Ramboll powinny zostać podpisane na przełomie grudnia i stycznia.

Jak przypomniał Naimski, Gaz-System, który ze strony polskiej jest inwestorem w projekcie Baltic Pipe ma umowę na zrealizowanie tej części przygotowań do inwestycji z duńską firma Ramboll. I Ramboll to realizuje - podkreślił. Naimski zaznaczył, że raport oddziaływania na środowisko jest niezbędnym elementem uzyskania wszelkich dalszych pozwoleń. 

Zobacz także: To dobrze”, że przepustowość Baltic Pipe zarezerwowała tylko jedna spółka? [KOMENTARZ]

Podczas konferencji "Liberalizacja rynku gazu a bezpieczeństwo energetyczne 2017" w Warszawie Naimski mówił, iż "zakładamy, że umowy przesyłowe powinny zostać podpisane na przełomie grudnia i stycznia". "Może w pierwszych dniach stycznia" - dodał. 

Jak wyjaśniał Naimski, potrzebne są dwa kontrakty: PGNiG z Gaz-Systemem i PGNiG z duńskim Energinet. "To będą długoterminowe, 15-letnie kontrakty na przesył gazu tą nową trasą. Testy ekonomiczne wykazały, że przewidywany koszt przesyłu nową trasą z Szelfu Norweskiego, przez Danię, pod Bałtykiem do Polski, będzie konkurencyjny w stosunku do wszystkich innych możliwych dróg przesyłu tego samego gazu z Szelfu do Polski" - podkreślił Naimski.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on transport gazu ze złóż w Norwegii na rynki duński i polski, jak również do odbiorców w sąsiednich krajach.

Zobacz także: „Energetyczny Houdini”: gaz z szelfu norweskiego dla Ukrainy bez Baltic Pipe? [KOMENTARZ]

Planowany gazociąg, łączący polski i duński system przesyłu gazu, ma mieć przepustowość 10 mld m sześc. rocznie i być gotowy do października 2022 r.

Projekt Baltic Pipe znalazł się na pierwszej liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), opracowanej przez Komisję Europejską w 2013 roku, oraz na kolejnej liście przyjętej przez Komisję Europejską z listopada 2015 r. Projekt ten wraz z rozbudową terminala LNG jest również na trzeciej liście PCI, którą opublikowała Komisja Europejska.

Baltic Pipe składa się z pięciu głównych elementów: gazociągu złożowego prowadzącego z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim, rozbudowy istniejących zdolności w duńskim lądowym systemie przesyłowym, budowy tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu międzysystemowego biegnącego z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

Zobacz także: Wiceprezes Gaz-System dla Energetyka24: Do końca października "konkretne oferty" na Baltic Pipe

kn/PAP

 

Reklama

Komentarze

    Reklama