Nagrody w Europol Gazie: Rada Nadzorcza PGNiG zajmie się kwestią zmian w Zarządzie

29 września 2016, 13:29

Według nieoficjalnych informacji Energetyka24.com 30 września zbierze się Rada Nadzorcza PGNiG, a jednym z punktów jej obrad będzie kwestia ewentualnych zmian w Zarządzie spółki. Chodzi o nagłośnioną przez media kwestię nagród wypłaconych w Europol Gazie wysokiej rangi menadżerom gazowego giganta. Tymczasem rosyjski Gazprom rozpoczął kampanię informacyjną wymierzoną w kierownictwo PGNiG i grozi koncernowi wszczęciem postępowania sądowego.

Nagrody w Europol Gazie – chciwość menadżerów czy atak informacyjny Gazpromu?

W poniedziałkowym komentarzu opisywałem na łamach Energetyka24.com kwestię wysokich nagród jakie w ramach spółki Europol Gaz, a więc joint venture PGNiG i Gazpromu, wypłacono menadżerom takim jak Piotr Woźniak i Janusz Kowalski. Warto przypomnieć, że to osoby bezpośrednio odpowiedzialne za rozmowy w sprawie budowy tzw. Korytarza Norweskiego (chodzi o gazociąg Baltic Pipe i towarzyszącą mu infrastrukturę w Danii i Norwegii). We wspomnianym tekście opisałem stanowisko władz PGNiG w sprawie (jej trzonem było podkreślanie korelacji pomiędzy wypłatą gratyfikacji, a zablokowaniem dywidendy z Europol Gazu dla Gazpromu, który jak wszystko na to wskazuje będzie musiał samodzielnie budować  Nord Stream 2). Odniosłem się także do zarzutów opozycji (choć nie tylko), która zaczęła zarzucać menadżerom największej polskiej spółki gazowej wykorzystywanie swojej pozycji do łatwego wzbogacenia się. Sprawa jest skomplikowana i pozostawiłem czytelnikom możliwość samodzielnego wyciągnięcia wniosków i zdecydowania czy w sprawie nagród rację ma PGNiG, czy też może rzeczywiście miał miejsce „rosyjski atak informacyjny” na spółkę.

Dynamiczny rozwój sytuacji – Rosjanie chcą wykorzystać wrzawę medialną w Polsce

Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna i obecnie nie ulega już wątpliwości, że bardzo nabrzmiałą z medialnego punktu widzenia kwestię gratyfikacji finansowych chcą wykorzystać Rosjanie (co nie oznacza, że tak musiało być od początku). W zasadzie nie powinno to dziwić. Z perspektywy ostatnich dni widać, że naprawdę rzadko kwestie energetyczne znajdują tak wielki oddźwięk w mainstreamie. W dodatku jak podkreślałem już w poprzednim komentarzu rozmowy PGNiG z Duńczykami i Norwegami w sprawie budowy tzw. Korytarza Norweskiego wkraczają w decydującą fazę, a kadencje Piotra Woźniaka czy Janusza Kowalskiego dobiegają końca wraz z końcem tego miesiąca. Kluczowa staje się zatem kwestia ich przedłużenia tym bardziej, że Rada Nadzorcza PGNiG, która udzielała Zarządowi zgody na wypłatę gratyfikacji pod presją mediów zażądała od niego wyjaśnień w tej sprawie… 

Gazprom chce sięgnąć po środki prawne przeciw PGNiG-owi?

W jaki sposób Gazprom rozgrywa nadążającą się okazję? Przede wszystkim dolewa do sprawy nagród w Europol Gazie „paliwa medialnego”. Chodzi o materiał polskiej edycji serwisu Sputnik (stanowiącego tubę propagandową Kremla), w którym 28 września pojawiły się wypowiedzi redaktora naczelnego czasopisma korporacyjnego Gazpromu – Siergieja Prawosudowa. Stwierdza on m.in.:

„O ile rozumiem, nie da się zamrozić wypłaty dywidendy na podstawie motywów politycznych (…) To wykracza poza ramy prawa. Spółki (PGNiG – przyp. red.) zupełnie nie powinno interesować, jak rosyjski akcjonariusz zamierza rozporządzić się swoimi pieniędzmi”.

Siergiej Prawosudow

To oczywiście bezpośrednie nawiązanie wspomnianego „dziennikarza” do kwestii Europol Gazu oraz budowy gazociągu Nord Stream 2, który ze względu na decyzję polskiego UOKiK Gazprom będzie musiał zbudować samodzielnie (to przekłada się na trudności finansowe). 

Rosyjskie groźby w przededniu posiedzenia Rady Nadzorczej PGNiG

W wypowiedziach Prawosudowa pada także absolutnie kluczowe zdanie, że rosyjski gigant „w stosunku do polskich partnerów podejmie środki zarówno prawne, jak i gospodarcze” (zgodnie z docierającymi do mnie sygnałami PGNiG jest na to doskonale przygotowane). To już de facto jawna groźba, w dodatku wypowiedziana w absolutnie kluczowym momencie. Według nieoficjalnych informacji Energetyka24.com 30 września zbierze się Rada Nadzorcza PGNiG, a jednym z punktów jej obrad będzie kwestia ewentualnych zmian w Zarządzie spółki.

Zobacz także: Koniec kadencji Zarządu PGNiG pod znakiem nagród w Europol Gazie. Co z Baltic Pipe?

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Bartek
piątek, 30 września 2016, 07:55

Szanowny Panie Redaktorze prosze uprzejmie sie nie ośmieszać. Nagrody należało bezpośrednio po ich otrzymaniu oddac na cele charytatywne. Rosjanie zastosowali wobec tych CZ i CRN Europolgazu grę ktorej Ci nie zauważyli. Nie zauważyli zas poniewaz kasa byla wystarczająco duża żeby ich czujność byla wystarczająco mała. To niestety kompromituje i co ważne nie tylko CZ ale także celowo przez Pana pominietych C. Rady Nadzorczej. Jaką ma Pan pewność że w innym wypadku te osoby nke dadza sie skorumpowac dla byc moze jeszcze wyzszych pieniedzy? Fakty sa takie że powinno sie odwołać zarowno CZ jak i CRN.

mefis58
czwartek, 29 września 2016, 17:47

Panie Maciążek, fakty proszę , nie brednie w pana niestety stylu. Wzięli te nagrody, czy nie wzięli. Jeżeli wzięli to za co (jak słyszałem niektórzy z obdarowanych nie zdążyli przepracować w spółce ani jednego dnia. Prawda, czy nie prawda? FAKTY, nie MITY (rosyjski atak medialny). Jeżeli to są fakty to wstyd, że o faktach musimy dowiadywać się od Rosjan, jeżeli to NIE SĄ FAKTY to proszę podać rzeczywisty przebieg zdarzeń (nie dostali, nie tyle, nie ci, o których pisano, nieprawda, że "za nic"). Po takich faktach będziemy mogli sobie "wyrobić" zdanie samodzielnie. Wyrobienie zdania po pustych insynuacjach, że to wroga propaganda ośmiesza pana jako "eksperta" i osobę piszącą na tematy związane z energetyką !!! A co do środków prawnych Gazpromu wobec polskiego "kontrahenta" za wstrzymanie wypłaty dywidendy co jest odrębną kwestią to chyba nie sposób pomyśleć, że uda się ich uniknąć. To jest absolutnie NIEMOŻLIWE, tak jak niemożliwe będzie wygranie procesu nam wytoczonego !!!

Jankes
czwartek, 29 września 2016, 19:27

Uderz w stół a Rosjanin się odezwie. Won do fabryki troli w Petersburgu!

mc
czwartek, 29 września 2016, 23:48

Dajecie się wszyscy robić w "C...." przez kolegów ze wschodu. Władzom spółki (polskim) zależało żeby środki firmy były w Polskim Banku. Rosjanie się na to zgodzili, bo chcieli przy pomocy oskarżeń o pobieranie nienależnych premii obalić ekipę P. Woźniaka. Cały ten "hałas" to czarny PR wychodzący z Moskwy. Fakty ? Wszyscy zdawali się zapominaać, że EuRoPol Gaz to spółka Polsko-Rosyjska i dlatego, jako taka funkcjonuje nieco inaczej. Działa na granicy polityki i z informacji przez nas uzyskanych wynika, że w jej obszarze rozegrała się niezła partia szachów. – Żeby podjąć jakąkolwiek decyzję, to wszyscy muszą zagłosować tak samo. Stronie polskiej zależało na tym, by przenieść środki zgromadzone na lokatach spółki do polskiego banku. To niemałe pieniądze, bo ponad 540 mln zł. Chcieliśmy by te pieniądze były w Polsce i pracowały dla naszej gospodarki – zdradza nam nasz informator, pragnący zachować anonimowość, znający sytuację spółki. Rosjanie swoją zgodę na przeniesienie tej sumy wyrazili pod warunkiem, że zostaną wypłacone nagrody. Tak stało się 27 czerwca na zgromadzeniu akcjonariuszy EuRoPol Gazu. – Po przegłosowaniu tych dwóch punktów zgromadzenia zostało ono przerwane i przeniesione na lipiec. Po trzech tygodniach zwołano kolejne zgromadzenie akcjonariuszy. Dyskutowano nad kwestią wypłaty dywidendy, czyli zysku dla akcjonariuszy – strony Polskiej i Rosyjskiej. Miało to być nie mało, bo prawie 700 mln zł. Ponieważ nie było jednomyślności - zysku nie wypłacono - pozostał w Polskim Banku. Członkowie Zarządu PGNiG SA. (Piotr G. Woźniak, Bogusław Marzec, Janusz Kowalski) przekazali nagrody na następujące organizacje pożytku publicznego: 1. Caritas Polska 2. Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego w Warszawie 3. Fundacja "Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym" w Opolu 4. Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "Wzrastanie" w Lipniku Zgodnie z informacją podaną na konferencji prasowej, każdy z członków PGNIG otrzymał średnio nagrodę w kwocie 124 tys. złotych.

trolltunga
piątek, 30 września 2016, 15:02

Cenzura na defence24? Usuwany każdy komentarz, inny niż ten że winne ruskie trolle?

Yann51
czwartek, 29 września 2016, 22:36

Złodzieje do pierdla !!!

Tweets Energetyka24