Naftohaz prosi o przyjęcie Ukrainy do NATO z powodu Nord Stream 2

22 lipca 2021, 12:50
840_472_matched__p0admj_naftogaz1
Fot. Naftogaz

Szef Naftohazu oświadczył, że Ukraina powinna zostać przyjęta do NATO, ponieważ Rosja używa rurociągu Nord Stream 2 jako „broni geopolitycznej” - informuje agencja Reutera.

Wystąpienie Jurija Witrenki miało miejsce na krótko przed tym, jak Niemcy i Stany Zjednoczone oficjalnie potwierdziły wcześniejsze informacje na temat porozumienia ws. Nord Stream 2. Zawierają one mechanizmy, które przynajmniej teoretycznie mają pomóc w zminimalizowaniu negatywnych skutków powstania magistrali. Eksperci wskazują jednak, że mają one nieproporcjonalny do zagrożenia charakter i uzależnione są od zbyt wielu czynników.

Reklama
Reklama

Witrenko podkreślał również, że już dziś Władimir Putin używa gazu ziemnego jako broni geopolitycznej przeciwko Ukrainie i całemu regionowi - zauważa Reuters. 

„Ponieważ nasze obawy dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa, to członkostwo w NATO rozwiązałoby ten problem” - mówił menadżer, cytowany przez agencję.

W podobnym tonie, podkreślającym aspekty związane z bezpieczeństwem, utrzymane jest wspólne oświadczenie polskiego i ukraińskiego MSZ. „Ta decyzja stworzyła zagrożenie dla Ukrainy i Europy Środkowej w wymiarach politycznym, militarnym i energetycznym, jednocześnie wzmacniając potencjał Rosji do destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz utrwalając podziały w gronie państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej” - czytamy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
leming
czwartek, 22 lipca 2021, 17:24

Już? Przecież jeszcze jest niezespawany.

Kiks
czwartek, 22 lipca 2021, 15:44

Żartują sobie. Nie dla NS2, bo umożliwia ruskim bezkarne rozpoczęcie ewentualnych działań zbrojnych i finansuje im zbrojenia. I tyle. A utrata ukraińskich opłat tranzytowych nic nas nie obchodzi.

fifi
czwartek, 22 lipca 2021, 21:19

Ciebie nie obchodzi?Mnie obchodzi, bo prawdopodobnie ,w tej czy innej formie Polska będzie w tym partycypowała,utrzymując przy życiu ten upadły kraj.

qwert
wtorek, 27 lipca 2021, 20:07

A dlaczego Rosja ma partycypować ? To problem Ukrainy i USA

Tweets Energetyka24