Reklama

Portal o energetyce

Naftogaz odrzuca propozycję Gazpromu. „Porozumienie w zamian za zakup 19 mld m3 gazu”

Naftogaz nie chce zobowiązać się do zakupu przed sezonem grzewczym 19 mld m3 rosyjskiego gazu, który miałby być wpompowany do podziemnych magazynów. Na wpisanie takiego rozwiązania do umowy nalega rosyjski Gazprom.

,,Nie widzimy podstaw, aby wziąć na siebie odpowiedzialność za wpompowanie dodatkowych ilości gazu do podziemnych magazynów” – powiedział Jurij Witrenko, dyrektor ds. rozwoju Naftogazu. W swojej wypowiedzi dla agencji informacyjnej Ria Novosti nadmienił, że ,,ewentualna realizacja tych zobowiązań zależałaby od wielu czynników ".

Przypomnijmy, że zaledwie kilka dni temu szef rosyjskiego ministerstwa energetyki Aleksander Nowak zakomunikował, że podczas spotkania przedstawicieli Ukrainy, Rosji oraz Komisji Europejskiej, strony zgodziły się na postulat Gazpromu, w myśl którego Ukraina byłaby zobligowana do zakupu przed sezonem grzewczym co najmniej 19 mld m3 ,,błękitnego paliwa” oraz  przechowywania go w podziemnych magazynach.  Obecnie są one zapełnione w około 1/3. W przypadku problemów z płatnością Ukraińcy mogliby poprosić o pomoc Komisję Europejską.

Eksperci reprezentujący wszystkie trzy strony pracują nad projektem protokołu, którego podstawowym celem jest opisanie koncepcji obejmującej cały sezon zimowy 2015-2016. Oczekuje się, że podpisanie dokumentu odbędzie podczas trójstronnego spotkania na szczeblu ministerialnym. Minister Nowak poinformował, że jego najbardziej prawdopodobny termin to 20 czerwca.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama