Ministerstwo Klimatu rozpoczyna konsultacje programu energetyki jądrowej

7 sierpnia 2020, 16:15
nuclear-power-plant-4535760_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


6 sierpnia 2020 r. Ministerstwo Klimatu skierowało do konsultacji publicznych projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie aktualizacji wieloletniego „Programu polskiej energetyki jądrowej". Uwagi do dokumentu można zgłaszać do 21 sierpnia br.

Celem „Programu polskiej energetyki jądrowej” (Program PEJ) jest budowa w Polsce od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III+. Od przyjęcia pierwszej wersji Programu PEJ w 2014 r. uzasadnienie do wdrożenia energetyki jądrowej nie zmieniło się. Opiera się ono na trzech filarach: bezpieczeństwo energetyczne, klimat i środowisko, ekonomia.

Bezpieczeństwo energetyczne

Wprowadzenie elektrowni jądrowych do miksu energetycznego oznaczać będzie wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego głównie poprzez dywersyfikację bazy paliwowej w polskiej elektroenergetyce, dywersyfikację kierunków dostaw nośników energii pierwotnej oraz zastąpienie starzejących się wysokoemisyjnych bloków węglowych - pracujących w podstawie obciążenia systemu - dyspozycyjnymi i skalowalnymi jednostkami bezemisyjnymi.

Klimat i środowisko

Energetyka jądrowa to radykalne, skokowe obniżenie emisji gazów do atmosfery z sektora elektroenergetycznego oraz niskie środowiskowe koszty zewnętrzne. Przykłady dużych, uprzemysłowionych i wysokorozwiniętych państw i regionów takich jak Francja, Szwecja oraz kanadyjska prowincja Ontario dowodzą, że energetyka jądrowa przyczynia się do skutecznej, szybkiej i głębokiej dekarbonizacji elektroenergetyki.

Ekonomia

Elektrownie jądrowe mogą zahamować wzrost kosztów energii dla odbiorców, a nawet je obniżyć, licząc pełny rachunek dla odbiorcy końcowego. Wynika to z faktu, że są one najtańszymi źródłami energii przy uwzględnieniu pełnego rachunku kosztów (inwestorskie, systemowe, sieciowe, środowiskowe, zdrowotne, inne zewnętrzne).

Lokalizacja

Wytypowane lokalizacje elektrowni jądrowych są tożsame z lokalizacjami określonymi w Programie PEJ z 2014 r. Brak zmian w tym zakresie sprawia, że rodzaj i skala oddziaływania na środowisko pozostają takie same, dlatego nie jest też wymagane przeprowadzenie ponownej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Szczególnie atrakcyjne są lokalizacje nadmorskie oraz lokalizacje centralne, w których obecnie znajdują się duże elektrownie systemowe. Biorąc pod uwagę stan zaawansowania prac lokalizacyjnych i inne uwarunkowania, lokalizacja dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce zostanie wybrana spośród lokalizacji nadmorskich.

Zadania administracji

Główne działania administracji rządowej są ujęte w 5 podstawowych zadaniach, których realizacja umożliwi osiągnięcie celu Programu PEJ. Są to: rozwój zasobów ludzkich, rozwój infrastruktury, wsparcie krajowego przemysłu, wzmocnienie systemu dozoru jądrowego oraz komunikacja i informacja społeczna.

Bezpieczeństwo jądrowe

Na wszystkich etapach realizacji Programu PEJ priorytetem jest bezpieczeństwo jądrowe. Ranga tego zagadnienia jest na tyle wysoka, że poświęcony jest temu oddzielny dokument strategiczny pod nazwą „Strategia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej”. Z kolei zagadnieniu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym poświęcony jest inny strategiczny dokument rządowy w postaci „Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym”.

Konsultacje publiczne

Uwagi do zaktualizowanego „Programu polskiej energetyki jądrowej” - dostępnego na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu - można przesyłać na adres: dej.konsultacje@klimat.gov.pl do 21 sierpnia 2020 r.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
atomowy dziadek
środa, 2 września 2020, 19:23

Kiedy będzie można w kraju złapać wiatr w żagle energetyki atomowej? Jestem energetykiem na emeryturze i jeszcze 10 lat temu wierzyłem w pewny rozwój EJ. Po piętnastu latach moje udziały straciły 75% wartości. Sam się zastanawiam jak to możliwe? Jak mogłem do tego dopuścić? Stało się tak,że zawsze w kraju ekipy budowały nadzieję, budowały zaangażowanie państwa, tworzyły koszty społeczne, itd. Miałem nadzieję i nie sprzedałem kapitału po kolejnych spadkach wartości. Teraz na starość przychodzi mi za bezcen oddawać moje oszczędności, całe szczęście, że zostałem w pełni w ZUSie bo inaczej byłbym biedakiem licząc na dodatkowe środki z emerytury kapitałowej. Zresztą pozostając nawet w OFE i zapisie ZUSu miałby i tak podobną emeryturę. Zatem przestrzegam młodych i naiwnych a wierzących w ułudę atomową i polecam wycieczkę do Żarnowca dla ochłodzenia emocji. Poza tym Francja swój blok nowej generacji w Flamanville 3 szacuje koszty teraz na około 19 mld co jest 300% wzrostu i nie ma końca poprawek.Wkrótce będzie wniosek z tego, że trzeba to zostawić jak w Żarnowcu bo hydro, solary, wiatr, słowem OZE wychodzi na pierwsze miejsce w świecie a atom jest kolosalnie drogi, droższy i najdroższy a będzie jeszcze droższy. Chińczycy po 7 latach zbudowali 2 bloki w w czasie o połowę krótszym niż we Francji i kosztem w 35%. Finowie od lat kilkunastu są w powijakach. Zatem zachodnia technologia pęka w szwach i nie ma mocnych bo Niemcy zamykają wszystkie elektrownie atomowe lub robią z nimi kilkuletni lifting, albo grę kosmetyczną. Uruchomili nawet kosztowną nową elektrownię gazową, która nierentowna była i stała przez lata. Zatem kto kupuje udziały na energetyke atomową w kraju, prywatnie chyba nikt bo ja swoje i tak muszę z biedy oddać po beznadziejnej cenie 25% wartosci wkładu po 15 latach. Przestrzegam naiwnych!!!

rmarcin555
niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:55

Sprawa jest prosto 1GW to 5mld USD. Budowa elektrowni w Polsce to problem czysto matematyczny. Banki tego nie sfinansują, bogaty wujek też nie. W Polsce nikt takich pieniędzy nie ma.

Avi@o2.pl
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:26

Nie ma w energetyce atomowej generacji III+ to wybieg marketingowy wybranych dostawców technologii.

Tweets Energetyka24