Reklama

Atom

Mocarstwa atomowe strzegą swych arsenałów na forum ONZ

Komisja Zgromadzenia Ogólnego ONZ opowiedziała się za podjęciem negocjacji w sprawie całkowitego zakazu broni jądrowej. Rezolucja w tej sprawie została przyjęta w czwartek w Nowym Jorku 123 głosami. 38 państw głosowało przeciwko, a 16 wstrzymało się od głosu.

Wśród krajów, które głosowały przeciwko rezolucji, były państwa posiadające broń jądrową, m.in. USA, Francja, Wielka Brytania i Izrael, co - jak podkreśla agencja AFP - źle wróży dla powodzenia tej inicjatywy.

Warto pamiętać, że państwa NATO w ostatnim czasie w dużej mierze jednostronnie redukowały swoje arsenały jądrowe. Działania na forum ONZ mogłyby posłużyć jako pretekst do dalszych redukcji szczególnie dla przyszłej administracji USA - zwłaszcza jeśli będzie oparta o Demokratów, z których część opowiada się za dalszymi jednostronnymi redukcjami.
 
Tego typu wysiłki, wraz z jawnym łamaniem traktatów przez Rosję czy Koreę Północną, mogą prowadzić do dalszego osłabienia jądrowych arsenałów krajów zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych. I to w momencie, gdy rosyjscy politycy wygłaszają groźby użycia broni jądrowej.

Rozmowy w sprawie całkowitego zakazu broni jądrowej miałyby się rozpocząć w przyszłym roku. Ustalono już nawet terminy pierwszych dwóch sesji negocjacyjnych w Nowym Jorku: od 27 do 31 marca i od 15 czerwca do 7 lipca.

Rezolucję, której inicjatorami są Austria, Brazylia, Irlandia, Meksyk, Nigeria i RPA, musi jeszcze zaakceptować Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zwolennicy tej inicjatywy uważają, że może ona ożywić znajdujące się od dawna w impasie wysiłki rozbrojeniowe.

JP/PAP

Zobacz też: Szef MAEA: cyberatak zakłócił pracę japońskiej elektrowni atomowej

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama