Reklama

OZE

Minister Szyszko na szczycie klimatycznym w Bonn

Fot. MŚ
Fot. MŚ

W Niemczech w Bonn trwa 23. szczyt klimatyczny ONZ. COP23 to kolejny krok na drodze wdrażania Porozumienia Paryskiego, którego zasady implementacji mają być przyjęte podczas COP24 w Katowicach. W konferencji udział biorą minister środowiska prof. Jan Szyszko oraz wiceminister środowiska Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. 

Polsko-marokańska wymiana doświadczeń

Podczas pobytu w Bonn prof. Jan Szyszko spotkał się z prezydentem COP22 Salaheddinem Mezouarem. Rozmowy dotyczyły m.in. doświadczeń Maroko jako prezydencji 22. szczytu klimatycznego ONZ oraz roli lasów w pochłanianiu dwutlenku węgla.

Prof. Jan Szyszko zwrócił uwagę na polską propozycję w związku z realizacją Porozumienia paryskiego, jaką jest zmniejszanie koncentracji dwutlenku węgla poprzez pochłanianie dwutlenku węgla przez lasy i glebę.

Zobacz także: Szyszko: Szczyt klimatyczny w Katowicach szansą dla Porozumienia paryskiego

„Najważniejszym celem Porozumienia paryskiego jest zmniejszenie tempa wzrostu koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Musimy to zrobić jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie” – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

„Są dwie drogi do tego celu. Po pierwsze redukcja emisji, a po drugie wchłanianie dwutlenku węgla z atmosfery przez żywe systemy, jak gleba i lasy” – dodał.

Salaheddine Mezouar podkreślił, że lasy zajmują w Maroko jedynie 15-20% powierzchni, lecz kraj ten podejmuje szereg działań związanych z zalesianiem – m.in. realizuje projekt „Green Wall Project”.

„Maroko przywiązuje dużą wagę do kwestii ochrony środowiska, w tym walki ze zmianami klimatu. Jest ona uwzględniania w politykach resortowych, zgodnie ze strategią określoną przez głowę państwa” – powiedział prezydent COP22.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko zaproponował współdziałanie przy organizacji COP24 w Katowicach, w szczególności w kontekście Afryki.

„W 2018 r. to Polska będzie gospodarzem kolejnego szczytu klimatycznego ONZ. W układzie trzech liderów – Maroko, Fidżi, Polska – chcemy wypracować skuteczne stanowisko, które pozwoli przyjąć pełny pakiet decyzji wdrażających Porozumie paryskie” – powiedział.

Spotkanie państw Grupy Wschodniej (EEG)

Minister środowiska prof. Jan Szyszko uczestniczył także w spotkaniu państw grupy regionalnej Europy Wschodniej.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o problemach związanych ze zmianami klimatu.

„Trzeba wypracować stanowisko, które rzeczywiście będzie skuteczne i problemy związane ze zmianami klimatu zostaną załagodzone do końca obecnego wieku” – powiedział prof. Szyszko.

„Porozumienie paryskie wychodzi temu naprzeciw” – dodał.

Minister środowiska podkreślił również, że COP24 w Katowicach będzie okazją do zaprezentowania i promocji na forum międzynarodowym osiągnięć i wkładu państw grupy EEG w osiąganie globalnych celów klimatycznych.

Spotkanie z Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych

Podczas COP23 prof. Jan Szyszko spotkał się również z przedstawicielami Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Minister środowiska zaznaczył, że Polska zamierza wykorzystać swoją narodową specyfikę do osiągnięcia celów klimatycznych wyznaczonych w Porozumieniu paryskim.

„Porozumienie paryskie pozwala, by działania zmniejszające emisję dwutlenku węgla były podejmowane przez wszystkie strony umowy z poszanowaniem ich specyfiki i możliwości społeczno-gospodarczych” – prof. Szyszko.

Przedstawiciele Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych podkreślili, że cieszą się na współpracę z Polską w trakcie przyszłorocznego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach.

Zobacz także: Ministerstwa konsultują tzw. poprawkę dauhańską ws. redukcji CO2

kn/PAP

 

Reklama

Komentarze

    Reklama