Mimo deficytu energetycznego północno – wschodniej Polski rozbudowa Elektrowni Ostrołęka pozostanie zamrożona

23 marca 2015, 11:04
Energetyka24
Energetyka24

Jak poinformował prezes Energi Mirosław Bieliński rozbudowa Elektrowni Ostrołęka pozostanie zamrożona przynajmniej do czasu otwarcia polsko – litewskiego mostu energetycznego, który może otworzyć nowe możliwości w zakresie eksportu energii na Litwę. Tymczasem omawiana inwestycja ma kluczowe znaczenie dla potrzeb energetycznych północno – wschodniej Polski. 

Istniejąca dziś Elektrownia Ostrołęka o mocy 647 MW jest jedynym systemowym źródłem energii elektrycznej położonym w północno - wschodniej części Polski. Uzupełniającym źródłem jest elektrociepłownia Ostrołęka, która oprócz energii cieplnej, może produkować energię elektryczną o mocy szczytowej 75 MW, przy czym nie jest to moc gwarantowana w sposób ciągły. Zespół obydwu elektrowni zasila północną część województwa mazowieckiego oraz znaczne obszary województw: podlaskiego i warmińsko - mazurskiego, które są obszarami deficytowymi w bilansie zaopatrzenia w energię elektryczną. Istotny niedobór mocy występuje również w północnych rejonach Mazowsza, które muszą być częściowo zasilane z Elektrowni Kozienice oraz Elektrowni Bełchatów za pośrednictwem Warszawskiego Węzła Elektroenergetycznego. Takie rozwiązanie jest jednak niezwykle ryzykowne z powodu wysokich przeciążeń systemu a co za tym idzie wzrasta zagrożenie blackoutem.

Mimo powyższych realiów jak poinformował na łamach Rzeczpospolitej prezes Energi Mirosław Bieliński rozbudowa Elektrowni Ostrołęka pozostanie zamrożona przynajmniej do czasu otwarcia polsko – litewskiego mostu energetycznego, który może otworzyć nowe możliwości w zakresie eksportu energii na Litwę.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Z Białegostoku
poniedziałek, 23 marca 2015, 11:28

Nie inwestują w teren który będzie oddany bez walki. Polska doktryna wojenna przewiduje oddanie terenów północno wschodniej Polski i obrona na linii Wisła-Bóg. Kochana platforma...

Zgred
wtorek, 24 marca 2015, 18:48

A co ma piernik do waiter aka?

gieniek
poniedziałek, 23 marca 2015, 22:25

Faktycznie "Rząd w Polsce"...

Tweets Energetyka24