Miliardy na transformację energetyczną dla Polski w zamian za zgodę na budżet UE?

8 grudnia 2020, 09:51
Drapeau européen flottant devant le Berlaymont
Fot. Pixabay

Bruksela zamierza zwiększyć pulę środków dla Polski i Węgier przeznaczoną na transformację energetyczną w zamian za zatwierdzenie budżetu UE - donosi RMF FM. 

Polska i Węgry nie zgadzają się na budżet unijny, w którym opisana została tzw. zasada mechanizmu praworządności. 

Wedle informacji RMF Bruksela rozważa zwiększenie środków na transformację energetyczną dla obu krajów w zamian za odstępstwo od weta i zgodę np. na deklarację wyjaśniającą i odłożenie w czasie obowiązywania mechanizmu praworządności.

Polski rząd od początku negocjacji zabiegał o jak najwyższą pulę środków na transformację ze względu na specyfikę naszego systemu energetycznego opartego na węglu. Do 2050 r., wedle Europejskiego Zielonego Ładu, będziemy musieli zamknąć wszystkie elektrownie węglowe, z których dziś czerpiemy ok. 75% energii elektrycznej. Wedle rządowego planu wypracowanego w porozumieniu z górnikami, ostatnia kopalnia ma zostać zamknięta w 2049 r.

Reklama

Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
EINSTEIN III
wtorek, 8 grudnia 2020, 15:20

Nie może być zgody na rozwiązania sprzeczne z zawartymi kontraktami, jakie są Konstytucją Unii. Stworzenie precedensu, otworzy drogę do urzędniczej manipulacji przepisami w przyszłości, w imię dobrze skalkulowanych interesów gospodarczych Zleceniodawców.

Tweets Energetyka24