Reklama

Gaz

MFW oszacował straty Ukrainy spowodowane Nord Stream 2

Fot. 401(K) 2012 / Flickr
Fot. 401(K) 2012 / Flickr

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oszacował, że po oddaniu do użytku rurociągu Nord Stream 2 Ukraina będzie „tracić” rocznie ponad miliard dolarów. Tyle może wynieść finansowa różnica spowodowana zmniejszeniem tranzytu gazu.

Według ekspertów MFW w ciągu ostatnich pięciu lat Ukraina zarabiała na przesyle surowca średnio 2,5 mld dol. rocznie. W bieżącym roku wpływy mają być jednak niższe o ok. 40%.

Reklama
Reklama

„Po oddaniu do użytku Nord Stream 2 ilość gazu przepływającego przez terytorium Ukrainy może spaść jeszcze bardziej. Przypuszczalnie ukraińskie przychody z tranzytu będą wynosić 1,2 mld dol. rocznie” - czytamy w opracowaniu.

Zdaniem analityków Funduszu uruchomienie magistrali wpłynie również negatywnie na bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Reklama

Komentarze (12)

  1. Dred

    Dobrze że my nie mamy tego problemu, dzięki umowie Pana Pawlaka z Gazpromem EuroPolGaz na tranzycie ok 33mld m3 rocznie zarabiał 21mln PLN netto....

    1. qwert

      Żeby nie było, w cenie gazu i niskimi cenami za tranzyt spłacaliśmy polski odcinek Jamału i teraz jesteśmy jego właścicielem

  2. Niko

    A co Rosję obchodzą problemy finansowe Ukrainy. Ukraina jest wrogiem Rosji więc dlaczego Rosja miała by jej pomagać. Bez Nord Stream 2 UE zamarznie, a Rosja nie będzie sponsorowała swojego wroga.

    1. Davien

      Bez NS2 Europa sobie Poradzi a Rosjanie z braku pieniędzy beda jedli korę z dzrew.

  3. NIC 1

    Są dwa wyjście między innymi dla Rosji , Ukrainy i Europy. Proponuję zmodyfikować umiowy - mianowicie każdy kraj odbiera na granicy gaz i decyduje jakim szlakiem do niego dociera i rozlicza się z państwami tranzytowymi i nie będzie tutaj jakiego kolwiek działania politycznego a tylko ekonomiczny. Wtedy będzie konkurencja między liniami przesyłowymi, tym bardziej, że z każdej strony gaz może dotrzeć do odbiorcy. Jak wieści niosą najdroższy przesył jest przez Ukrainę i myślę, że Ukraina by dostosowała się do trendów i cen istniejących w Europie.

    1. a

      Ależ Rosja proponowała odbiór gazu na granicy z Ukrainą Europa to olała

    2. Davien

      A w jakiej gierce komputerowej?:)

  4. Naiwny

    Ciekawie się zapowiadają nadchodzące lata dla polskich konsumentów gazu ziemnego. Kontrakt z Rosją nieodwołalnie kończymy. Calość gazu wyprodukujemy sami (produkcja spada), kupimy lng z USA i Qataru (właśnie sprzedają wszystko co produkują do chin i ogólnie Azji), sprowadzimy z Norwegii naszym BP (produkcja w Norwegii gazu spada a to co tam się produkuje w całości kupują bogate Państwa Starej UE) a to co zabraknie kupimy na europejskich giełdach w kontraktach spotowych (ceny nadal powyżej 1000 USD za 1000m3 - to ponad 4zł za m3 bez VAT i marży PGNIG). Fajnie i ciepło będzie.

    1. Valdore

      No popatrz jakos produkcja z Norwegii i nasza Polska nei spada, spada za to u as w Rosji:) U nas w Polsce bedzie i ciepło i fajnie, u was w Rosji głodno bo pieniedzy nie będzie.

  5. Raczek

    A ile stracila Rosja i udziałowcy (Engie, OMV, Shell, Uniper oraz Wintershall) na tych prowokacjach? Zainaugurowany w czerwcu 2015 r. projekt Nord Streamu 2 został ukończony z ponad dwuletnim opóźnieniem. Pierwotnie koncern planował ułożenie rur w okresie od kwietnia 2018 do grudnia 2019 r. Ostatecznie budowę rozpoczęto w wodach fińskich we wrześniu 2018 r., a ukończono po blisko trzech latach we wrześniu 2021 r. Zaistniałe opóźnienia wpłynęły również na wzrost kosztów realizacji inwestycji. Choć oficjalny jej budżet miał nie przekroczyć 10 mld euro, to już w 2018 r. analitycy Sbierbanku informowali, że finalne koszty mogą wynieść ok. 14,5 mld euro. Ostatecznie zapewne okażą się one jeszcze wyższe, jeśli uwzględni się dodatkowe nakłady związane z dokończeniem budowy NS2 przy użyciu własnych jednostek (barki Fortuna, statku Akademik Czerski oraz jednostek wspomagających).

    1. a

      Nie martw się, dzięki naszym specom NS 2 już prawie się zwrócił

    2. a

      A może MFW oszacuje jakie straty poniosła Polska odmawiając GAZPROMOWI hubu w Polsce?

    3. Fanklub Daviena i GB

      Straciła Rosja? Dzięki ekooszołomom z UE i sankcjom Rosja sprzedaje 2x miej gazu, ale... za 3x wyższą cenę. To ma być strata dla Rosji? Już Rosja na zbożu zarabia więcej niż na broni - zobaczysz co się będzie działo z zachodnią żywnością przy cenie gazu 1000 USD (wyjaśnienie dla matołków: w cenie sztucznym nawozów tak min. 70% ceny to cena gazu)... Jak Rosja będzie pilnować zachodniej agentury z NGO i nie da sobie zrobić znowu komunistycznej rewolucji (która właśnie trwa w UE i USA) to jest skazana na ekonomiczny sukces i bogactwo! :D

  6. po czwarte atom

    Problemem nie jest kasa. Problemem jest to, że silniki rosyjskich czołgów już się grzeją nad granicą z Ukrainą. I zapewne "manewry" będą organizowane dość często. Drugim problemem jest to, że brak tranzytu brak możliwości kupowania gazu na Zachodzie przy pomocy tzw. wirtualnego rewersu. NS2 jest więc bardzo kosztowny w tzw. dużym obrazku i większość tego kosztu poniesie UA.

  7. Alpejczyk

    Bedzie jeszcze gorzej. Jak Putin wybuduje instalacje LGN pod St. Petersburgiem i otworzy zloze Stockmana to bedzie mogl olac wszystkie rury.

  8. Fanklun Daviena i GB

    Przetłumaczę na polski: o tyle zyskają konsumenci w UE dzięki niepłaceniu haraczu ukraińskim gangsterom! :D

    1. mati

      tyle zyska przede wszystkim biznes niemiecki, który potrzebuje gazu jako surowca (np. przemysł chemiczny). w ten sposób przemysł niemiecki będzie jeszcze bardziej konkurencyjny w UE. czy taka dominacja niemiecka na pewno jest dla nas dobra ?

    2. Europejczyk z Alp

      Dominacja Niemiec nad Polska zawsze bedzie. A jest dla Polski bardzo korzystna bo daher zatrudnienie milionowi Polakow u siebie, milionowi Polakow w Polsce i 40% eksportu. Co wy myslicie ze Polska jest sama na tym globie i samowystarczalna jak Rosja?

    3. Europejczyk z Alp

      Nie chodzi o konkurencyjnosc w Europie ale wzgledem Ameryki. Bo na ruskim gazie jedzie takze przemysl chemiczny: polski, holenderski, francuski, wloski, austriacki i szwajcarski!!!

  9. Michal

    Wystawić FV Niemcom

  10. Pan Ferdek

    "Międzynarodowy Fundusz Walutowy oszacował, że po oddaniu do użytku rurociągu Nord Stream 2 Ukraina będzie „tracić” rocznie ponad miliard dolarów. Tyle może wynieść finansowa różnica spowodowana zmniejszeniem tranzytu gazu". To straszne, przerażające i niewyobrażalne zarazem.!!! Ale przecież nie po to Rosja budowała NS2 żeby po władowaniu miliardów euro w projekt płacić za tranzyt Ukrainie-to chyba jasne jak słońce. Jak więc ten europejski bankrut ...przetrwa? Czas na reakcje USA, MFW i UE - spiąć pośladki i dotować Kijów miliardami euro i USD i wtedy ...gitara.

    1. Wladyslaw

      W pełni się zgadzam.Jeszcze po takim obrzucaniu blotem Rosji przez Ukrainę.Niech się teraz Polską martwi jak zapanować nad tym balaganem.

  11. rob ercik

    Tik tak, i w ten dość prosty sposób okazało się że NS2 jest opłacalny, a nawet się dość szybko spłaci ... ups

  12. Z dala od Polski

    No cóż, nic nie jest dane za darmo na zawsze. Mieli wiele lat i wciąż mają 3 na przygotowanie się na koniec rosyjskiego tranzytu. Zamiast inwestować w alternatywy z jednej strony atakują Rosjan a z drugiej proszą o dalszy tranzyt.

Reklama