Reklama

Gaz

Media: Ukrainie nie starczy gazu na cały sezon grzewczy

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Zapasy gazu w podziemnych magazynach na Ukrainie zmniejszają się z dnia na dzień o 2-3%, a dostawy paliwa nie są realizowane od początku października - pisze ukraińskie wydanie UNIAN.

Według władz paliwa wystarczy dla obywateli, ale elementarne obliczenia sugerują, że stanie się to tylko wtedy, gdy wszyscy zimę będzie łagodna. Jeśli temperatura powietrza w ogóle nie spadnie poniżej zera, to sezon grzewczy zostanie zakończony.

Na początku zimy magazyny na Ukrainie będą stanowić tylko połowę całkowitej objętości - to około 16 miliardów metrów sześciennych z maksymalnych 31 miliardów.

Reklama
Reklama

Rok temu Ukraina pochwaliła się rekordowymi zasobami gazu – prawie 27 mld metrów sześciennych. Kraj zamierzał nawet sprzedawać paliwo do krajów europejskich.

W pierwszym pełnym miesiącu sezonu grzewczego 2021-2022 z magazynów wypompowano ponad 2 mld m3 błękitnego paliwa. Należy zauważyć, że jesień była bardzo ciepła: średnia temperatura w kraju w listopadzie była na poziomie plus 7-8 stopni.

Przed Ukrainą cztery i pół miesiąca ogrzawania budynków mieszkalnych i wszystkich obiektów infrastrukturalnych. W takim przypadku ostateczne zużycie gazu będzie w dużej mierze zależeć od wskaźników pogodowych. W mroźne dni ono wzrasta, przy odwilżach maleje.

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. Pavel

    Trudy aborygeńskiego życia nie przeszkadzają szeryfowi…

  2. złośliwy

    "W takim przypadku ostateczne zużycie gazu będzie w dużej mierze zależeć od wskaźników pogodowych. W mroźne dni ono wzrasta, przy odwilżach maleje."Niezwykła zależność :)...

    1. klawiatura

      A jak to się ma do wskaźnika kradzieży ?

    2. Proszę

      Jaśniej

    3. Pavel

      Ostateczne zużycie gazu zależy od ceny gazu, a jeśli nie ma pieniędzy, to nie ma gazu.

  3. Niuniu

    Chyba ważniejsze jest to, że Ukraina kupuje gaz wyłącznie od Państw UE. Nie od Rosji. Jak podają ukraińskie organy celne średnia cena zakupionego gazu wynosiła w listopadzie 780 dolarów za 1000m3. W tym samym czasie w kontraktach długoterminowych z Gazpromem Niemcy i zapewne Polska też płaciła za ruski gaz poniżej 300 usd za 1000m3. Zakładając, że Ukraina faktycznie płaci za dostarczany z Europy gaz ktoś robi na tym świetny interes. Wprost fantastyczny. I na pewno nie jest to Ukraina - ale może jakiś ukrainiec albo i dwóch.

    1. Davien

      Polska płaci znacznei więcej od Niemiec za gaz, co jest jednym z powodów pozbycia się Gazpromu od 2022r A Ukraina nie kupi nawet grama gazu od Rosji dopóki się Rosjanei nie wyniosa z Krymu i Donbasu .

    2. Jimbo

      I jak się pozbędziemy tego Gazpromu od 2022 roku to już będziemy mieli tanio? tanio jak barszcz? No i ta Ukraina. Twierdzisz , że już nigdy nie kupi od Rosji gazu?

    3. a

      a kupuje tylko po cichu umowa przewidywała, że ukraińskie firmy mogą bezpośrednio kupować od Gazpromu co robią

  4. Stefffan

    Na szczęście od 2015 roku Ukraina nie kupuje już gazu od Rosji. Jest więc odporna na rosyjski szantaż. Kiedy skończy się gaz w magazynach, dokupi go sobie od zaprzyjaźnionej Polski, Słowacji lub Rumunii.

    1. Sstefan

      E tam,zaraz dokupi :)...

  5. rob ercik

    Tik tak, non problémo, nawet nie będą musieli kupowac ... po prostu dostaną od wiernych sojuszników ... USA, UK, PL end pribaltika ... Biorąc pod uwagę że LNG z USA jest tańsze od ruskiego gazu , to może się nawet uda go trochę tam odsprzedać

  6. rb

    wtedy, gdy wszyscy zimę będzie łagodna. Co to znaczy?

  7. Kokospoko

    Polecam redakcji czytać artykuły przed publikacją. Co to znaczy: "stanie się to tylko wtedy, gdy wszyscy zimę będzie łagodna" ? Albo to "magazyny na Ukrainie będą stanowić tylko połowę całkowitej objętości"?

  8. Polak

    Jak niema co ukraść to jak ma starczyć