Macron: UE powinna być jednym z sygnatariuszy nowego START

7 lutego 2020, 12:20
Emmanuel Macron
Fot. Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Unia Europejska powinna stać się jednym z sygnatariuszy nowego układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej START - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron w wykładzie wygłoszonym w piątek w Szkole Wojennej w Paryżu.

W ocenie francuskiego prezydenta, czasy gdy sprawy globalnego bezpieczeństwa nuklearnego decydowały się w negocjacjach bilateralnych między Waszyngtonem i Moskwą były charakterystyczne dla okresu zimnej wojny.

W obecnej sytuacji, gdy skala ryzyka w sferze bezpieczeństwa znacząco się rozszerzyła, konieczne jest przekształcenie negocjacji rozbrojeniowych, zwłaszcza w sferze broni strategicznej, w rozmowy co najmniej trójstronne, jeśli nie wielostronne.

Macron opowiedział się za tym, by Unia Europejska stała się jednym z sygnatariuszy przyszłego traktatu dotyczącego ograniczenia zbrojeń strategicznych, ze szczególnym udziałem Francji, która po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jest głównym mocarstwem jądrowym Unii.

Jak podkreślił, Europa musi stać się stroną rozmów rozbrojeniowych obejmujących zagadnienia bezpieczeństwa strategicznego, ponieważ wcześniej obowiązujące traktaty regulujące kwestię rozbrojenia dotyczyły w głównej mierze terytorium europejskiego.

Unia Europejska powinna stać się podmiotem, a nie tylko kluczowym obszarem, gdzie rozstrzygane są kwestie bezpieczeństwa globalnego - zaznaczył Macron.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
piątek, 7 lutego 2020, 21:15

Ma trochę racji. To trochę bez sensu, że dotychczas umowy o kontroli i ograniczaniu strategicznej broni jądrowej zawierały tylko USA z Rosją. A inne kraje które też taką bronią dysponują mogą robić co chcą i nikt tego nie kontroluje i nie ogranicza. A są to:, Francja, W. Brytania, Chiny, Indie i Pakistan oraz prawdopodobnie Izrael i Korea Północna, choć te ostatnie dwa Państwa dysponują racze taktyczną bronią jądrową a nie strategiczną. Wprawdzie potencjał wszystkich tych krajów łącznie jest o rząd wielkości mniejszy niż potencjał Rosji czy USA ale to nadal jest potężna siła. I powinna podlegać odpowiednim uregulowaniom międzynarodowym tak jak USA i Rosja.

Davien
czwartek, 20 lutego 2020, 02:19

Niuniu, akurat Izrael posiada broń strategiczną( pociski jericho i Popeye TurboSLCM) ale ani tego nei potwierdza ani nei zaprzecza, nie jest tez sygnatariuszem NPT podobnie jak Indie i Pakistan.

Tweets Energetyka24