Maas do Blinkena: czy sankcje na Nord Stream 2 mają sens?

28 stycznia 2021, 11:00
heiko maas flickr
Fot. Flickr

W pierwszej telefonicznej rozmowie niemiecki minister spraw zagranicznych zapytał nowego amerykańskiego sekretarza stanu, czy sankcje transatlantyckie są właściwe, nawet jeśli w Waszyngtonie i Berlinie występują różnice w kwestii prowadzonej polityki. 

W ubiegłym tygodniu, w ostatnich dniach administracji Trumpa, Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na statek biorący udział w budowie gazociągu Nord Stream 2, który doprowadza rosyjski gaz ziemny do Europy.

Waszyngton od dawna argumentował, że projekt zwiększy wpływ Rosji na region, a nowy prezydent USA Joe Biden uważa, że ​​Nord Stream 2 to "zły układ dla Europy". Jednak Rosja i Niemcy twierdzą, że to tylko projekt komercyjny.

Pytany o Nord Stream 2 po rozmowie z Blinkenem, minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział: "Myślę, że ogólnie rzecz biorąc, w stosunkach transatlantyckich musimy rozważyć, czy nakładanie na siebie karnych ceł czy sankcji ma taki sens".

"Chcemy o tym porozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi (o Nord Stream 2 - przyp.red.), ale nasze stanowisko w tej sprawie w zasadzie nie uległo zmianie" - powiedział Reuterowi w wywiadzie telewizyjnym.

Gazociąg, który podwoi przepustowość istniejącego połączenia Nord Stream z Rosji do Niemiec i ominie Ukrainę, jest sporną kwestią między Berlinem a Waszyngtonem, który chce sprzedawać Europie własny skroplony gaz.

Reklama

Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
złośliwy
niedziela, 31 stycznia 2021, 16:10

"i ominie Ukrainę ".Slowo klucz Ukraina.Nawet z kasą za transfer ledwo zipie.

HeHe
piątek, 29 stycznia 2021, 10:38

"Chcemy o tym porozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi ale nasze stanowisko w tej sprawie w zasadzie nie uległo zmianie" - można tylko Niemcom zazdrościć profesjonalistów zatrudnianych przez Bundes Ausland Ministerium. Widać, że nie ma tam rodziny, przyjaciół i kolegów "króliczka".

HeHe
czwartek, 28 stycznia 2021, 23:49

"Chcemy o tym porozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi ale nasze stanowisko w tej sprawie w zasadzie nie uległo zmianie" - można tylko Niemcom zazdrościć profesjonalistów zatrudnianych przez Bundes Ausland Ministerium. Widać, że nie ma tam rodziny, przyjaciół i kolegów "króliczka".

Naiwny
czwartek, 28 stycznia 2021, 20:16

Będzie tak jak ze szczepionką na wirusa. Ta też miała być. Właśnie w Rosji podano do publicznej wiadomości" Ogólny plan rozwoju przemysłu gazowego w Rosji do 2035r". To interesujący dokument. W szczególności plany eksportowe do Europy podane w tym opracowaniu są ciekawe. Dokument zakłada 3 scenarjusze: pesymistyczny - eksport spadnie w stosunku do 2019r o 11,1% do poziomu 172,8 mld m3 rocznie, neutralny - dostawy wzrosną o 1,8% do poziomu 197,8 mld m3 rocznie i optymistyczny wzrost o 9,5% do poziomu 212,8 mld m3. Jak widać nawet w scenariuszu optymistycznym Rosja nie planuje zalewać Europy swym gazem a i moce przesyłowe (wraz z NS2) nie będą wykorzystane w większym stopniu niż 70-80%. Może dla tego Niemcy chcą mieć do Rosji własne rury (NS1 i NS2) tak aby nie być ostatnim ale pierwszym odbiorcą ruskiego gazu. Chyba czas przestawić się na fotowoltanikę i zapomnieć o dobrodziejstwie gazowego pieca w Polsce.

Komentator
czwartek, 28 stycznia 2021, 17:12

A maja USA tyle gazu na sprzedaż aby zastąpić nim chociażby NS2? Co zrobi Europa jak zimą USA powiedzą że nie przyślą gazu bo w Azji płacą 1000 dolarów za 1000 m3? Powie że da 1100?

Tweets Energetyka24