Reklama

Portal o energetyce

Łukoil prosi KE o pomoc w sprawie rumuńskiego śledztwa

Łukoil, drugi co do wielkości producent ropy naftowej w Rosji, zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o pomoc w wyjaśnieniu zarzutów związanych z domniemanymi oszustwami podatkowymi oraz praniem brudnych pieniędzy na terytorium Rumunii. 

,,Wierzymy, że rozwiązaniem tego problemu może być udział Komisji Europejskiej, bo dziś miejscowy, stosunkowo niewielki sąd podejmuje decyzje, które wpływają nie tylko na nasze aktywa w Rumunii, ale i w całej Europie. Uważamy, że nie jest to właściwa sytuacja” – powiedział podczas konferencji prasowej w Brukseli przedstawiciel spółki. Dodał również, że zdaje sobie oczywiście sprawę z braku bezpośredniego wpływu Komisji na rumuński sąd, ale sprawa ma istotne znaczenie ze względu na aktywa Łukoilu o wartości ok. 9 mld euro, ulokowane w UE oraz na Bałkanach

Prezes rosyjskiego giganta, Wagit Alekperow, napisał w minionym tygodniu list do Maroša Šefčoviča – wiceprzewodniczącego KE ds. Unii Energetycznej – z prośbą o ,,bardziej transparentne dochodzenie, gdyż stabilna praca firmy wpływa na zaopatrzenie w produkty naftowe wszystkich odbiorców w Unii Europejskiej." Komisja potwierdziła, że ​​otrzymała pismo i zbadała sprawę. Jeszcze w tym tygodniu reprezentanci Łukoilu spotkają się z brukselskimi urzędnikami odpowiedzialnymi za kwestie energetyczne.

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu rumuński sąd zadecydował o zajęciu aktywów Łukoilu o wartości 2 miliardów euro. Postępowanie ma związek z prowadzonym od blisko roku śledztwem, dotyczącym podejrzenia o pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa podatkowe.

(JK)

 

Reklama

Komentarze

    Reklama