Reklama

Ropa

Lotos przeznaczy 9,4 mld zł na inwestycje

Grupa Lotos zapowiada, że w perspektywie 2017-2022 przeznaczy 9,4 mld zł na inwestycje, w tym 3 mld zł na rozwijanie segmentu upstream. W nowej strategii istotnym elementem jest także dywersyfikacja dostaw ropy naftowej, możliwa dzięki zaawansowaniu technologicznemu gdańskiej rafinerii. Wiceprezes spółki, Marcin Jastrzębski, podkreśla, że firma „(…) oprócz zobowiązań wobec akcjonariuszy, ma także obowiązki wobec Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” - wśród najważniejszych wymienił właśnie wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego.

„Jest to bardzo dobrze prowadzona rafineria, jesteśmy niezmiernie dumni, że jest ona konkurencyjna nie tylko w Polsce, ale i Europie. (…) To zaawansowanie technologiczne daje nam bardzo dużą elastyczność w kwestii surowca, który przetwarzamy” - podkreślał wiceprezes Marcin Jastrzębski podczas prezentacji strategii spółki na lata 2017 - 2022.

Istotne miejsce w zaplanowanych działaniach zajmuje segment upstream: „W sektorze wydobycia współpracujemy z największymi graczami z Norwegii - doświadczenia wskazują, jak ważne jest dobieranie partnerów, którzy mają podobne cele, logikę biznesową i sposób rozwijania aktywów. Chcemy zdywersyfikować nasz portfel, mamy wysoką rentowność złóż, szczególnie w Skandynawii” - kontynuował Jastrzębski.

„Nasze trudne początki spowodowały, że lepiej rozumiemy ten segment, specyfikę funkcjonowania na szelfach Norwegii, czy Wielkiej Brytanii” - dodał i wyraził nadzieję, że w tym obszarze spółkę czeka wiele sukcesów. Jak się okazuje niekoniecznie muszą być one ściśle związane z wydobyciem i sprzedażą surowca: „Jest tam wiele usług, które mogłyby realizować nasze spółki. Sama utylizacja sprzętu, który stoi na Morzu Północnym wyceniana jest na ok 100 mld funtów, będziemy chcieli w tym uczestniczyć, to potencjalna szansa” - klarował.

Zobacz także: Cena ropy powyżej 50 dolarów pomimo wątpliwości co do porozumienia OPEC

Zobacz także: Zmiana w zarządzie Grupy Lotos

Komentarze