LNG ze Świnoujścia tańsze od gazu z Gazpromu?

14 czerwca 2016, 10:57

W komentarzu dla agencji Market News 24 Piotr Maciążek z Energetyka24.com podkreśla, że spotowe dostawy LNG do terminalu w Świnoujściu mogą być atrakcyjniejsze cenowo od surowca dostarczanego przez Gazprom. 

"Komentowanie cen gazu zawsze jest problematyczne ponieważ w Polsce są one objęte tajemnicą handlową. Wiemy jedynie mniej więcej w widełkach od ile do ile ten gaz kosztuje. To jest oczywiście uzależnione bardzo często od cen ropy ponieważ cena gazu bywa indeksowana, a więc zależna, od cen ropy naftowej" - stwierdza Maciążek. 

"Jeżeli chodzi o kontrakt katarski czyli dostawy LNG, które będą docierać do terminalu w Świnoujściu to według obiegowych danych, bo tak jak powiedziałem pewnymi danymi nie dysponujemy, to był poziom około 350-360 $ za tys. m3 przy cenie 70 $ za baryłkę. Teraz ta cena za baryłkę ropy naftowej to jest 50 $ więc to będzie znacznie mniejsza kwota" - dodaje ekspert.

"Przy czym według doniesień rosyjskich, posiłkując się przeciekami, a nie oficjalnymi danymi, jeżeli chodzi o kontrakt jamalski pomiędzy PGNiG i Gazpromem, czyli dostawy realizowane rurociągami, to cena kształtuje się na poziomie nieco ponad 200 $ za tys. m3" - komentuje Maciążek.

"Czyli LNG jest nieco droższe, ale trzeba mieć świadomość, że kontrakt katarski jest długoterminowy, a w tej chwili rynek LNG bardzo mocno się rozwija na świecie, a ceny spadają. W związku z tym w małych kontraktach typu spot, na pewno będziemy mogli kupować gaz poprzez nasz terminal porównywalny cenowo do rosyjskiego, a może nawet tańszy" - argumentuje ekspert..

"Takie przykłady już są. LNG, które dociera na Litwę z Norwegii jest tańsze od gazu rosyjskiego. To pierwszy taki przypadek w naszej części świata. A ja przypomnę, że polska spółka PGNiG zamówiła pierwsze dostawy z Norwegii" - konkluduje Maciążek.

Zobacz także: Rosjanie: katarski gaz dla Polski po 700 $. „Element wojny informacyjnej”

 

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
PS.
czwartek, 16 czerwca 2016, 14:15

A czy w wyliczeniach cen uwzględniono fakt, że lng jest bardziej kaloryczny niż gaz z "rury"?

wil 14.06.2016
wtorek, 14 czerwca 2016, 12:14

Kłamie, przecież gaz na Litwie jest droższy od rosyjskiego, firmy są zmuszone kupować gaz tzw. państwowy.

Warus
wtorek, 14 czerwca 2016, 12:10

Ble ble ble ponad 160 słów pana eksperta i ZERO rzetelnej informacji, gadanie o pawianie.

JMK
sobota, 18 czerwca 2016, 12:33

Ludzie zastanówcie się jak to możliwe, że coś transportowane statkiem przez tysiące kilometrów może być tańsze transportowanego rurociagiem nawet na dłuższym dystansie? Takie cuda to tylko w Polandii

JMK
sobota, 18 czerwca 2016, 12:26

Taaaaak . Dostawy gazu LNG na Litwę tańsze od ruskiego gazu? Dlaczego nie napiszesz autorze, że Litwini płaca 189 tys.€ DZIENNIE Norewgom za wypożyczenie statku do przeładunku, regazyfikacji i magzaynowania gazu transportowanego gazowcami do Kłajpedy.

Tweets Energetyka24