Kurtyka: mamy jeszcze ponad rok, by wypracować porozumienie z USA ws. programu jądrowego

26 kwietnia 2021, 12:24
kurtyka kprm
Fot. Kancelaria Premiera
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Mamy jeszcze 16 miesięcy, które zostały zapisane w umowie do tego, żeby wypracować porozumienie z USA w obszarze technologii i finansowania energetyki jądrowej w Polsce - przekazał w niedzielę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Szef resortu klimatu i środowiska na antenie radiowej Jedynki przypomniał, że Polska ma porozumienie z USA na temat współpracy w dziedzinie energii, w tym w obszarze energetyki jądrowej. Zwrócił jednocześnie uwagę, że zostało ono potwierdzone przez nową amerykańską administrację.

"Mamy jeszcze 16 z 18 miesięcy, które zostały zapisane w umowie, do tego, żeby wypracować porozumienie z tym partnerem (USA - przyp.red.) w obszarze technologii i finansowania energetyki jądrowej" - powiedział Kurtyka.

Negocjacje z Amerykanami prowadzone są m.in. przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

W lutym br. weszła w życie wynegocjowana i podpisana przez pełnomocnika i Sekretarza Energii USA, umowa międzyrządowa ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.

Na jej mocy przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują propozycje struktury finansowania programu energetyki jądrowej.
Końcowy raport koncepcyjno-wykonawczy stanowić będzie podstawę dla polskiego rządu do decyzji o wyborze technologii oraz strategicznego partnera przy realizacji 20-letniego programu budowy elektrowni jądrowych.

Reklama
Reklama

Negocjacje ws. programu jądrowego Polska prowadzi także z Francją i Koreą Południową.
W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków o mocy do 9 GW.

Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

W marcu br. Skarb Państwa odkupił za ponad 530 mln zł PGE EJ1 od jej dotychczasowych udziałowców. 70 proc. udziałów miała PGE, a po 10 proc. KGHM, Enea i Tauron. Spółka odpowiada m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę elektrowni jądrowej.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Niuniu
środa, 28 kwietnia 2021, 01:34

Czyli dalej nie wiadomo skąd wziąć kasę na tą inwestycję. Może choćby dla wywarcia presji na USA warto zacząć poważniej rozmawiać o polskiej ej np. z Francją? Technologię mają nie gorszą od amerykańskiej a po doświadczeniach z Finlandii wręcz może nawet lepszą. Gdyby to Francja miała budować polską ej to może Paryż nie tylko by sypnął kredytem ale spacyfikował by protesty Niemiec a nawet załatwił jakąś unijną kasę na ten projekt. Może warto Panie Naimski poczytać dane ekonomiczne z ostatnich kilkudziesięciu lat i zastanowić się jaki to interes ekonomiczny mamy w próbach zakupu ej za oceanem?

mmm
środa, 28 kwietnia 2021, 14:01

A może Koreańczycy. Oni budują najszybciej.

AA
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 15:39

Tak jak zawsze zostawcie wszystko na ostatnią chwile

Tweets Energetyka24