Reklama

Elektromobilność

Fot. Energetyka24

Kurtyka: elektromobilność kołem zamachowym innowacji w gospodarce

W czwartek 20 kwietnia 2017 r. wiceminister energii Michał Kurtyka przebywał z wizytą w Trójmieście. W Gdyni wziął udział w konferencji „INNOeCAR”,  podczas której powołany został klaster e-mobility na Pomorzu. Z kolei w Gdańsku odwiedził rafinerię Lotosu.

W trakcie konferencji „INNOeCAR” minister podkreślał rolę, jaką mogą odegrać lokalne inicjatywy w realizacji planów Ministerstwa Energii dotyczących rozwoju transportu elektrycznego. „Kraków, Jaworzno, a teraz Gdynia – kolejne projekty i działania przyczyniają się do upowszechniania elektromobilności. Cieszę się, że nasze działania budzą coraz większe zainteresowanie wśród samorządów, odbiorców i lokalnego biznesu” powiedział. „Sposób, w jaki rynek odpowiada na naszą inicjatywę pokazuje, że współpraca administracji, nauki i biznesu ma sens” – dodał.

Zaznaczył, że polityka gospodarcza państwa powinna wyznaczać kierunki rozwoju i tworzyć przedsiębiorcom warunki do funkcjonowania. „Tak działamy jeśli chodzi o elektromobilność. Dlatego też ten projekt ma potencjał do tego, aby być jednym z kół zamachowych rozwoju innowacji w gospodarce” – ocenił.

Zobacz także: Rząd PiS rezygnuje z elektromobilności?

Zobacz także: Coraz więcej samochodów elektrycznych na polskich drogach

W trakcie wizyty na Pomorzu podsekretarz stanu w ME odwiedził także rafinerię Lotosu w Gdańsku.  To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie, wyposażony w zaawansowane technologicznie instalacje rafineryjne” – ocenił wiceminister.  Podkreślał także rolę, jaką w rozwoju innowacji mogą mieć duże inwestycje infrastrukturalne w sektorze energii Dostrzegamy ten potencjał i dokładamy starań, aby tworzyć warunki do tego, aby takie projekty mogły być realizowane z korzyścią dla rozwoju gospodarczego kraju" – mówił. 

Aktualnie LOTOS jest w trakcie realizacji projektu EFRA (efektywna rafinacja), wartego 2,3 mld zł i polegającego na budowie kolejnych nowoczesnych instalacji służących pogłębionemu przerobowi ropy. Po zakończeniu projektu, który jest planowany na  2018 r. spółka będzie w stanie dostarczyć polskiej gospodarce dodatkowe 900 tys. ton paliw płynnych. 

Kurtyka dla Energetyka24: Za dwa lata prototyp polskiego samochodu elektrycznego

Reklama
Reklama

Komentarze