• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Kowalczyk: nie bójmy się zamykania kopalń

  • Fot. st. chor. szt. Waldemar Młynarczyk

W dzisiejszej wypowiedzi dla TOK FM, minister Henryk Kowalczyk - Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów powiedział, że obecny rząd nie zamierza podtrzymywać funkcjonowania nierentownych kopalń. Tego typu obiekty mają być zamykane, a zamiast nich będą otwierane nowe kopalnie, zdolne do efektywnego ekonomicznie wydobycia.

"Od początku mówiliśmy, że jest część kopalń, które trzeba zamykać, bo od dawna są nieopłacalne z powodu wyczerpania złoża" - zaznaczył na początek Minister. Dodał również, że "Największym błędem poprzedniej ekipy było to, że nie było żadnych inwestycji początkowych" a w miejsce nierentownych kopalń nie otwierano nowych. W rezultacie, po wyczerpaniu się złóż w starych kopalniach, nie powstały żadne nowe, gdzie górnicy mogli by znaleźć zatrudnienie.

"Jeżeli w jakiejś kopalni górnicy muszą jechać 2,5 godziny, wracać 2,5 godziny, zostają im 2 godziny pracy, jaki to ma sens?" - zapytał retorycznie Minister. "Trzeba kopalnie, które wyczerpały złoża, zamykać i w to miejsce budować nowe" - podkreślił przedstawiciel Rządu. "Nie bójmy się zamykania kopalń, tylko patrzmy czy powstają nowe, żeby górnicy mieli te same miejsca pracy" - dodał na koniec Henryk Kowalczyk.

Zobacz także: Kompania Węglowa szuka nowego prezesa

Zobacz także: Plan Morawieckiego zagrożeniem dla Puszczy Białowieskiej?

Komentarze