Klimatyczny blamaż Niemiec. Rośnie import węgla kamiennego

10 sierpnia 2021, 13:30
canva-backdrop-of-burnt-coal-with-rugged-surface-MAEY6Ixn5jw
Fot. Canva
Energetyka24
Energetyka24

Import węgla kamiennego do Niemiec może wzrosnąć do 36 mln ton w 2021 roku  - poinformowała w poniedziałek niemiecka grupa importerów węgla VDKi.

W styczniu prognozowano, że import węgla w Niemczech spadnie w tym roku do 26.7 mln ton. Jednocześnie zakładano, że zużycie węgla będzie się zmniejszać z powodu światowej pandemii COVID-19 oraz coraz szybciej rosnącej konkurencji cenowej ze strony energetyki gazowej oraz odnawialnej.

Szacunki pokazują, że wzrost importu wzrośnie o 10-13,2% w porównaniu z 31.,8 mln ton dostarczonymi w ubiegłym roku.

„Popyt w drugiej połowie roku jest bardzo trudny do przewidzenia” – stwierdziła grupa w odpowiedzi na pytanie agencji Reuters.

Spalanie węgla do produkcji energii elektrycznej w Niemczech wzrosło o 35,6% rok do roku w pierwszej połowie 2021 r. Powodem była wyjątkowo chłodna zima oraz niższe prędkości wiatru które zwiększyły potrzebę wytwarzania energii cieplnej węgla w celu pokrycia niedoborów energii wiatrowej.

Reklama
Reklama

Pomimo wzrost importu węgla, Niemcy utrzymują, że nie przyczynił się to do załamania pięcioletniego planu odchodzenia od niego. Podkreślają, ze tendencja wycofywania węgla z produkcji energii pozostaje nienaruszona.

W ramach mechanizmu Enenrgiewende, bezemisyjna energia wiatrowa i słoneczna stanowią priorytet w niemieckich planach na rzecz ochrony środowiska. Paradoksalnie Niemcy usuwają istniejące moce produkcyjne węgla kamiennego z rynku poprzez dotowanie przetargów na ich zamknięcie, podczas gdy z drugiej strony inny program zakłada stałe rekompensaty dla elektrowni zasilanych węglem brunatnym.

Karol Byzdra

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Masakra
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:11

Tu jest właśnie przykład hipokryzji Niemiec ,a co za tym idzie i całej dyktatorskiej unii europejskiej. Innym nie wolno ,ale popapranym Niemcom wolno taaaak !?!?!? To już nie jest unia europejska ,tylko zbiór kłamców zarządzających tym burdelem europejskim !!!

Sławek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 12:13

Niemcom wolno. Polsce nie. Aż boję się myśleć ile będzie kosztował prąd jak do władzy dorwie się PO. Trzeba będzie od Niemców kupować prąd z węgla.

AB
środa, 11 sierpnia 2021, 16:53

Ale to jest dobry węgiel, nie przyczyniający się do tak zwanego globalnego ocieplenia, ponieważ jest spalany w Niemczech.

Tweets Energetyka24