Reklama

Klimat

Właściciel IKEA przeznaczy 4 mld euro na czystą energię

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Grupa Ingka, właściciel większości sklepów IKEA, przeznaczyła 4 miliardy euro (4,8 miliarda dolarów) na inwestycje w projekty wiatrowe i słoneczne, punkty ładowania pojazdów elektrycznych i inne projekty związane z zieloną energią do 2030 roku.

Firmy wszelkiego rodzaju zwiększają swoje inwestycje w przyszłość o niższym poziomie emisji dwutlenku węgla w odpowiedzi na presję inwestorów oraz w miarę wzrostu tempa poprzedzającego kolejną rundę rozmów klimatycznych ONZ, które mają być organizowane przez Wielką Brytanię jeszcze w tym roku.

Ingka, główny franczyzobiorca właściciela marki Inter IKEA, w ciągu ostatniej dekady wydał 2,5 miliarda euro na energię wiatrową i słoneczną. W styczniu podał, że jego produkcja energii przekracza łączne zużycie w sklepach i magazynach.

Ostatnie 4 miliardy euro „to kolejny krok w kierunku 100% energii odnawialnej w całym łańcuchu wartości”, stwierdzono we wtorek w oświadczeniu.

„Inwestycje będą koncentrować się na dodawaniu projektów wiatrowych i słonecznych w nowych krajach, a firma rozważy również nowe rodzaje inwestycji w takich obszarach, jak magazynowanie energii, rozwój paliw wodorowych i infrastruktura ładowania” - powiedział.

Dyrektor generalny Jesper Brodin powiedział agencji Reuters, że Ingka przede wszystkim zamierza zainwestować w parki słoneczne i wiatrowe w Chinach, Indiach i Australii, a firma zainstaluje więcej punktów ładowania pojazdów elektrycznych na parkingach sklepów IKEA.

Nie ma jeszcze planów inwestowania w magazynowanie energii i rozwój paliw wodorowych - powiedział w wywiadzie.

Inter IKEA podała, że cel na 2030 r. przekłada się na redukcję o co najmniej 15% w porównaniu z rokiem bazowym 2016 do 20,4 mln ton ekwiwalentu CO2. W ciągu 12 miesięcy do września 2020 roku emisje wyniosły 21,2 mln ton. 

Reklama
Reklama

Środki umożliwiające osiągnięcie tego celu obejmują redukcję już wyemitowanego dwutlenku węgla, na przykład poprzez zakup lasów i zrównoważoną gospodarkę leśną, po wspieranie dostawców w przejściu na energię odnawialną.

Ingka, największy na świecie sprzedawca mebli, ogłosił w tym miesiącu swoją pierwszą inwestycję w energię odnawialną w Rosji, w parki słoneczne, które mogą zasilać wszystkie sklepy IKEA i część centrów handlowych w tym kraju. 

Brodin powiedział, że sprzedaż nadwyżki energii będzie w coraz większym stopniu stawała się dodatkowym źródłem przychodów Ingka. W okresie 12 miesięcy do września 2020 r. przychody te wyniosły 160 mln euro.

  • ikea
Reklama

Komentarze

    Reklama